Baş-boyun kanserlerinin tedavisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi ve 3 boyutlu konformal radyoterapi tedavi planlarının karşılaştırılması
A treatment planning comparison of 3 dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy for treatment of head and neck tumours
- Tez No: 318500
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL, PROF. DR. CANDAŞ TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Radyoterapi, baş-boyun kanserli hastaların tedavisinde büyük öneme sahip bir tedavi yöntemidir. Baş-boyun kanserlerinde radyoterapi, uygun tekniklerin kullanımı ile komşu dokulara olan zararın en aza indirilmesi açısından tercih edilmektedir. Uygulanmakta olan farklı tedavi planlama teknikleri ve yöntemlerinin birbirleriyle olan farklılıkları, avantaj ve dezavantajlarının incelenmesi oldukça önemlidir.Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi A.B.D.'da 01.01.2011-01.01.2012 tarihleri arasında tedavi edilmiş 20 baş-boyun kanserli hastanın tedavi planları 3-Boyutlu Konformal Radyoterapi (3B KRT) ve yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) teknikleri kullanılarak hazırlanmış ve karşılaştırılmıştır. Bu hastalar 5'i nazofarenks, 5'i supraglottik larenks, 5'i oral kavite, 2'si parotis, 1'i hipofarenks, 1'i orofarenks ve 1'i de nazal kavite hastası olarak seçilmiştir. Radyasyon onkologları tarafından tanımlanan hedef hacimler aldıkları dozlara göre sınıflandırılmış ve her bölge için kritik organ tanımlamaları yapılmıştır. Hedef hacimlerin minimum, maksimum, V%95 doz değerleri yüzdelik olarak incelenirken, kritik organların maruz kaldıkları doz değerleri Gray (Gy) olarak incelenerek değerlendirilmiş ve her iki teknikle elde edilen sonuçlar Tedavi Planlama Sistemi (TPS)'de karşılaştırılmıştır. Özellikle baş-boyun kanserli hastalarda IMRT tekniği kullanıldığında daha iyi hedef kapsamı ile daha iyi kritik organ korumasının yapıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is a treatment method having an important value in the treatment of patients presenting with head and neck tumours. Radiotherapy is preferred using with suitable techniques in head and neck tumours in terms of being reduced at least the damage to vicinity tissues. It is significant to be investigated the differences, advantages and disadvantages of the different methods and treatment planning techniques which are in progress.In this work, the treatment plans of 20 head and neck patients treated between 01.01.2011-01.01.2012 in Radiation Oncology Department in Cukurova University were prepared and comprised with using 3-dimensional conformal radiotherapy (3D CRT) and intensity modulated radiotherapy (IMRT). These patients were choosen as 5 nasopharynx, 5 supraglottic larynx, 5 oral cavity, 2 parotid, 1 hipopharynx, 1 oropharynx and 1 nasal cavity. Target volumes described by radiation oncologists were classified according to the taken doses and organs at risk had defined for each area. Minimum, maximum and V95% of target volumes? dose values were investigated as percentage, the dose values of organs at risk were investigated as Gray (Gy) and each results for these two techniques were comprised in Treatment Planning System (TPS). Especially, it is showed that better target coverage and better organs at risk protection are obtained with using IMRT technique to head and neck patients.