Gelir dağılımındaki dengesizliğin azaltılmasında maliye politikalarının kullanılması
Using of public policies in reducing the unequal distribution of income
- Tez No: 740717
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik ülkelerin çözmesi gereken en büyük problemlerin başında gelmektedir. Gelir adaletsizliği sorunu yaşayan bir ülke olan Türkiye'de, bu adaletsizlik hem ekonomik istikrarı hem de toplumsal barışı tehdit etmektedir. Bu çerçevede, gelir adaletsizliği probleminin çözümünde önemli rol oynayan maliye politikalarının, Türkiye için bir çare olup olmadığı ampirik çalışma ile ortaya konulmuştur. Bu amaçla, 2002-2019 yılları arasındaki maliye politikası araçlarından vergiler ve transfer harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkisi En Küçük Kareler yöntemi ile analiz edilmiştir. Ampirik sonuçlar, ÖTV ve gelir vergisinde meydana gelen artışların gelir dağılımındaki adaletsizliği azalttığı, transfer harcamaları ile faiz harcamalarında meydana gelen artışların ise gelir dağılımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Income inequaility is one of the biggest problems that countries have to solve. Income inequality within countries experiencing a problem in Turkey, this injustice, both economic stability and threaten social peace. In this context, the problem of income inequality fiscal policy to play a significant role in the solution has been demonstrated with this study on whether it is a cure for Turkey. For this purpose, between the years of 2002-2019, the effects of taxes and transfer expenditures as the instruments of fiscal policy have been analysed on income distribution by Least Squares Method. Empirical results indicate that increases in special consumption tax and income tax have reduced the inequality in income distribution, while increases in transfer expenditures and interest expenditures have not been a statistically significant effect on income distribution.