İleri evre serviks kanserli hastalarda hidronefrozun sağkalım üzerine etkisi
  1. Tez No: 740718
  2. Yazar: MEHMET RİFAT GÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM EGEMEN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Hidronefroz, ileri evre serviks kanserlerinde sıklıkla görülür ve mortalite ile ilişkili olabilir. Bu çalışmada, ameliyat edilemeyen ileri evre serviks kanserli hastalarda hidronefrozun sağkalıma etkisini göstermeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışma verileri, FIGO (Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Federasyonu) evre IIIB veya daha ileri evre serviks kanserli, cerrahi aday olmayan 165 kadına ait hasta kayıtlarının retrospektif analizi ile elde edildi. Hasta yaşı, patolojik tanı, hastalık evresi, pelvik yan duvar uzantısı, hidronefroz varlığı ve kemoradyoterapi uygulamasını içeren parametreler analiz edildi. Ayrıca, bu değişkenlerin sağkalım üzerindeki etkileri değerlendirildi. 0.05'ten küçük P değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların hastalık evresine göre dağılımı şu şekildeydi: 131 (%79.4) hastada evre IIIB, 18 (%10.9) hastada evre IVB ve 16 (%9.7) hastada evre IVA hastalığı vardı. Bu hastaların 91'inde (%55.2) hidronefroz saptanmazken, 41'inde (%24.8) unilateral, 33'ünde (%20) bilateral hidronefroz vardı. Hidronefrozu olmayan hastalarda ortalama sağ kalım ile karşılaştırıldığında, bilateral ve tek taraflı hidronefrozu olan hastalarda sağkalım anlamlı olarak kısaldı (p < 0.05). Tek taraflı ve iki taraflı hidronefrozu olan hastalar arasında anlamlı sağkalım farkı yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Abstract Background: Hydronephrosis is frequently encountered in advanced stage cervical cancers, and may be associated with mortality. In the present study, we aimed to demonstrate the effect of hydronephrosis on survival in patients with inoperable advanced stage cervical cancer. Materials and Methods: The study data were acquired by retrospective analysis of the patient records belonging to 165 women with FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics) stage-IIIB or more advanced cervical cancer, which were not surgical candidates. Parameters including patient age, pathological diagnosis, disease stage, pelvic sidewall extension, presence of hydronephrosis and administration of chemoradiation were analyzed. Further, the effects of these variables on survival were assessed. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: The distribution of the study patients according to disease stage was as follows: 131 (79.4%) had stage-IIIB, 18 (10.9%) had stage-IVB and 16 (% 9.7) patients had stage-IVA disease. Hydronephrosis was not evident in 91 (55.2%) of these patients, whereas 41 (24.8%) had unilateral and 33 (20%) patients had bilateral hydronephrosis. When compared to mean survival in patients who did not have hydronephrosis, survival was significantly shortened in patients who had bilateral and unilateral hydronephrosis (p < 0.05). There was no significant survival difference between patients with unilateral and bilateral hydronephrosis (p>0.05).