Azerbaycan'da kredi kurumları ve KOBİ'lerin finansmanı
  1. Tez No: 149180
  2. Yazar: MUHAMMED MEHMEDOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Dünya ekonomisinde KOBİ'ler önemli krizlerden fazla etkilenmemiş ve hatta bu krizlerin atlatılmasında önemli roller üstlenmiştir. KOBİ'ler yalnızca ekonomik hayatta değil, aynı zamanda sosyal hayatta da önemli roller üstlenmektedir. KOBİ'ler ülkede geniş bir alana yayıldıkları için, bölgesel gelişmişlik farklılıkların giderilmesinde, mülkiyetin tabana yayılmasında, yeni istihdam imkanlarının meydana getirilmesinde, gelir dağılımında adaletin sağlanmasında ve bunu devam ettirmede, demokratik hayatı canlı tutmada önemli bir güç olmaktadır. KOBİ'ler, ülkelerin sosyal ve ekonomik yapı özellikleri içinde endüstrileşme, sağlıklı kentleşme, optimum dağıtım ve ticaret uygulamaları için önemli bir özellik taşımaktadır. Ayrıca, bölgelerarası dengesizliğin giderilmesinde, üretim kaynaklarının yerinde ve etkin olarak kullanılmasında vazgeçilmez bir unsur oluşturmaktadır. Bu açıdan politika ve stratejilerin oluşumunda etkin olmaktadırlar. Tüm ekonomilerin vazgeçilmez temel bir bileşeni olan KOBİ'ler, istihdam ettikleri işgücünden, gerçekleştirdikleri yatırımlara, yarattıkları katma değere ve ödedikleri vergilere kadar pek çok yönleri ile her ekonomide önemli bir yere sahiptir. Çünkü KOBİ'ler bağımsız ekonomik birimler olarak, mal ve hizmet üreten işletmeler değil, aynı zamanda büyük işletmelerin kullandıkları mamul ya da yarı mamul girdileri üreterek büyük işletmelerin gelişimini de tamamlamaktadırlar. Böylece büyük işletmeler için ekonomide bir“yan sanayi”oluşturarak, büyük işletmelerle bir ortak yaşam kurarlar. KOBİ'ler bir yanda büyük işletmelerle rekabet içinde olarak, kendi başlarına nihai ürün ya da hizmet üreterek, ekonomiye katkıda bulunurken, diğer yandan da büyük işletmeleri yan sanayi biçiminde tamamlayarak, onların daha fazla üretken olmalarına ve ekonomiye katkılarının daha da artmasına yardımcı olmaktadırlar. Piyasa ekonomisine adım atan Azerbaycan'da da özel sektör giderek önem kazanmaya başladı. KOBİ'lerin sayı hızla artış gösterdi. Şu an Azerbaycan'da faaliyet gösteren toplam işletmelerin %83,3'lük bir kısmı KOBİ'lerden oluşmaktadır. Diğer gelişmiş ülkelerdeki KOBİ oranlarıyla kıyaslandığında belki bu oran biraz düşük gözükebilir, ama Azerbaycan'ın bağımsızlığına daha yeni kavuştuğu göz önüne alınırsa Vllbu rakamın önemi daha iyi anlaşılacaktır. Şu anda Azerbaycan'da GSMH'nin %50 gibi bir hissesi KOBİ'ler tarafından üretilmektedir. KOBİ'ler sınırlı sermaye ve rezervlerle, genellikle, yerli piyasada faaliyet gösterirler. Genellikle KOBİ'lerin dış pazarlar konusunda bilgi ve tecrübeleri az olur. Bu, aynı zamanda onların küçük hacimli olmasından ve tüketicilerin büyük hacimli ihtiyaçlarını ödeyememelerinden kaynaklanıyor. Finansman sorunu KOBİ'lerin piyasa paylarını korumada ve dışa açılmada en büyük sıkıntılarıdır. Genelde KOBİ'ler kaynak sorununu iki ana yolla çözmektedirler; borçlanmak ve sermaye artırımına gitmek. Kaynak sorunun çözümünde en çok tercih edileni banka kredileridir. Bu konudaki araştırmaların yetersizliğini dikkate alarak, Azerbaycan'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin önemini, yerini, karşılaştığı sorunları ve KOBİ'lerin gelişmesinde önemli role sahip olan bankacılık sistemini ve kredi kurumlarını tez çalışmamızın konusu olarak seçtik. Araştırmamızın Azerbaycan'la ticari ilişkiler kurmak ve orada yatırımlar yapmak isteyen iş adamları için faydalı olacağı kanaatindeyiz. Vll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small and Medium Enterprises (SME) haven't affected deeply and also they utilized defeating of economic crisis. SME's is not only take part important roles economic life but also take part important roles in social life of people. SME's are spread in immens area of countries, Meanwhile they provide, limitation of economic diffeferenceses of different regions, speading of money to all society, new employment possibilities, and carry on these, and industrilazation, healthful city life, maximum distribution and and trade activities. SME's also take an important part, decreasing of unbalanced economic development between the regions. While preparing the strategy and policy, SME's take an active role. SME's take an import place in country economies with its employment, investment, taxation. As an independent companies SME they don't produce directly they complete the need of big companies. They are an import element of big companies. They are a coindustry structure and they establish a partnership with big firms and companies. SME's also compete with big companies and they produce some product and distribute in the market, compete big firms and provide to big firm dynamism and effectivens with their struggle and competetiveness. After the liberalization of Azerbaijan economy, private sector began to take part an important part in general economy. SME's increased speedly. SME's contain % 83,3 of the all Azerajain companines. If we compare with other country maybe it is a bit litte, but Azerbaijan just wond its independent but in a short peridod there is increasing. At the moment, % 50 of GSMH is produced by SME. SME's is only take part with their limited capital in national economy. Generally SME has little information about foreign market and less experience on this matter. They can't provide immens need of nations. They are also face economical problems. They use bank credit to 116solve their capital problem. We also made some research about Azerbaijan banking system and new developments. I hope this thesis make useful the businessman who make investment, and establish trade partnership in Azerbajian. 117