Çevrimiçi gazetecilikte oyun temelli içerik formatları
Game-based content formats in online journalism
- Tez No: 740725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Haberciliğin dijital ortama kayması, yeni medyanın sahip olduğu etkileşimsellik ve çok boyutluluk gibi özelliklerin haber içeriğinde kullanımına yol açmaktadır. Yeni medyanın çoklu ortam özelliği (multimedia) haber sunumunu tek boyutlu olmaktan çıkararak, metnin yanında video, hareketli görsel, ses, infografik, harita vb. içerik türlerinin de haberde sunumuna imkân tanımaktadır. Haber endüstrisinde yaşanan yoğun rekabet ortamında, okuru haberin içinde tutabilmek önem kazanmakta bu da habercilerin içerik sunumunda yeni anlatım yolları denemesine yol açmaktadır. Bu anlatım yollarından biri de haberlerin oyun şeklinde sunulmasıdır. Haberoyunlar olarak karşımıza çıkan bu hikâye anlatım türü; oyun oynama değil, oyun oynama tekniklerinin oyun dışı alanlara uygulanmasıdır. Bu çalışmada, çevrimiçi gazetecilikte yeni içerik formatlarından biri olan haberoyunlar üzerine prosedürel retorik analizi yapılması amaçlanmıştır. Son yıllarda dünya gündemini meşgul eden ve medyada sıkça yer alan Suriyeli mültecilerle ilgili Syrian Journey ve The Refugee Challange haberoyunları örneklem olarak seçilmiştir. Haberoyunlarda mültecilerin ne koşullarda göç ettiği ve başlarından geçen olaylar detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Oyunda bir mülteci konumuna geçen okur, göç esnasında yaşananları deneyimleyebilmektedir. Haber okuruna deneyimsel bir içerik tüketimi sunan haberoyunlar, okurları seçenekler üzerinden ilerletirken mültecilerin başlarına gelen olayları farklı açılardan görebilmelerini ve analiz edebilmelerini sağlamakta, ayrıca okurların mültecilerle empati kurabilmeleri ihtimalini artırmaktadır. Bu çalışmada haberoyunların oyun kuralları çerçevesinde nasıl bir anlatıma sahip olduğu araştırılmış, okurların deneyimlerine yer verilmemiştir. İlerleyen dönemdeki çalışmalar haberoyunların okurlar tarafından ne şekilde tüketildiği ve alımlamanın nasıl gerçekleştiği konusunda açıklayıcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The shift of journalism to digital media leads to the use of features such as interactivity and multidimensionality of new media in news content. The multimedia feature of the new media removes the news presentation from being one-dimensional, and besides the text, video, animated visuals, audio, infographics, maps, etc. It also allows the presentation of content types in the news. In the intense competition environment in the news industry, keeping the reader in the news gains importance, which causes journalists to try new ways of expression in content presentation. One of these ways of expression is to present the news in the form of a game. This type of storytelling, which appears as news games; It is not playing games, but the application of game playing techniques to non-game areas. In this study, it is aimed to make a procedural rhetorical analysis on newsgames, which is one of the new content formats in online journalism. Syrian Journey and The Refugee Challenge news games about Syrian refugees, which have been on the world agenda in recent years and have been frequently featured in the media, were chosen as samples. In the news games, the conditions under which the refugees migrated and the events they went through are explained in detail. The reader, who becomes a refugee in the play, can experience what happened during the migration. Newsgames, which offer an experiential consumption of content to the news reader, enable the readers to see and analyze the events that happened to the refugees from different perspectives, while advancing the readers through the options, and also increase the possibility of the readers to empathize with the refugees. In this study, it has been researched how newsgames have a narrative within the framework of the game rules, and the experiences of the readers are not included. Future studies may explain how newsgames are consumed by readers and how reception occurs.