Amerikan Yakın Doğu Yardım Heyeti ve Türkiye'deki faaliyetleri (1915-1930)
American Near East Relief Committee and its activities in Turkey (1915-1930)
  1. Tez No: 740739
  2. Yazar: ABDÜLMECİT TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Yakın Doğu Yardım Heyeti, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Sevk ve İskân Kanununa tabi Ermenilere yardım toplamak amacıyla kurulmuştur. İlerleyen dönemlerde yine başta Ermeniler olmak üzere diğer Hristiyan unsurlar için de yaklaşık 15 yıl boyunca yardım faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, Yakın Doğu Yardım Heyeti'nin organizasyon yapısını ortaya koymak ve Heyetin Türkiye'de gerçekleştirdiği faaliyetlerini incelemektir. Heyet, 1915 yılında Ermenilere yardım toplamak amacıyla Amerikan Protestan misyonerleri öncülüğünde kurulmuştu. Amerikan devlet desteğini de arkasına alan Heyet kısa sürede büyümüş ve zamanla büyük bir organizasyona dönüşmüştür. Savaş nedeniyle yerinden yurdundan ayrılmak zorunda kalan mültecilere ve yetim çocuklara yardım etmiştir. Bu faaliyetler gerçekleştirilirken hedef kitle başta Ermeniler olmak üzere diğer Hristiyan unsurlar olmuştur. Nitekim Heyet, Türkiye özelindeki, genel yardım, yetimhane, sağlık ve endüstriyel çalışmalarını muhtaç durumdaki hedef kitlenin Türkiye topraklarından ayrılmasıyla 1923 yılında büyük oranda sonlandırmış, diğer yerlerdeki faaliyetlerini de 1930 yılında vakfa dönüşene kadar devam ettirmişti.
Özet (Çeviri)
The Near East Relief Committee was established in order to collect aid for Armenians subject to the Law of Relocation and Settlement in the years of The First World War. In the following periods it carried out aid activities for other Christian elements, especially Armenians, for about 15 years. The aim of this study is to reveal the organizational structure of the Near East Relief Committee and to examine the activities of the committee in Turkey. The committee was established in 1915 under the leadership of American Protestant missionaries to collect aid for the Armenians. The committee, which also received the support of the American state, grew in a short time and turned into a large organization over time. It helped refugees and orphans who had to leave their homeland due to the war. While these activities were being carried out, the target audience was primarily Armenians and other Christian elements. As a matter of fact, the delegation had largely terminated its general aid, orphanage, health and industrial activities in Turkey in 1923 when the destitute target group left Turkey, and continued its activities in other places until it turned into a foundation in 1930.