Hemofili hastalarında bazı genlerin ve bazı immün belirteçlerin belirlenmesi
Determination of some genes and some immune markers for patients with haemophilia
  1. Tez No: 740770
  2. Yazar: SAIF ABDULMAHDI OWAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hemofili binlerce yıldır bilinen bir hastalıktır. Hemofili olabileceğine dair en eski anlatımlar MS 2. yüzyıla aittir ve TALMUD'da (Yahudi yazıları) anlatılmıştır. Metin, Patrik Haham-Yahuda'nın aynı anneden üçüncü çocuğu sünnetten muaf tutma kararını, çünkü ilk iki çocuğunun sünnetten sonra kanamadan ölmesi nedeniyle bildirmektedir. İncelenen 35 vakadan 27 vakada Ig alt sınıfını belirlemek mümkün olmuştur. Çoğu vaka, IgG1 ve IgG4 alt sınıfları için aynı anda %25 pozitifti. Diğer %15.62 (n=5) vakası sadece IgG1 sınıfı için ve 3 sadece IgG4 için pozitifti. Literatürde zaten gösterildiği gibi, vakaların %28.12'si (n=9) IgG2 sınıfı için bir miktar pozitifliğe sahip olsa da, bu IgG1 ve/veya IgG4 ile ilişkili olarak meydana geldi. Şiddetli A hemofili hastalarının n=14'ünde (%43.75) ve n=5'inde (%25.92) sırasıyla intron 22 inversiyonu ve intron 1 inversiyonu varlığının analizi pozitifti. Şiddetli AH'li, INV-1 ve INV-22 negatif olan hastalardan 26 aileye ait %56,2 (n=18) olguda F8 geninde hemofili A varlığına bağlı mutasyon saptandı. Altı STR belirteci (daha önce tarif edilmiş) Irak nüfusunda kontrol grubu olarak kullanılan ve etkilenen ailelerle karşılaştırılacak bir veri tabanı oluşturan 35 kişiden oluşan bir örneklemde araştırıldı. Katılan 35 hasta arasında, sadece 35 aile temsil edilen iki çift kardeş vardı. Anneleri zaten ölmüş, ancak kızları olduğu için zorunlu taşıyıcı olan iki hasta, hasta aile üyeleri grubuna katılmaya kabul edildi ve metodolojinin etkinliğinin kanıtlanmasına yardımcı oldu. Çalışmalar sırasında, özellikle semptomatik taşıyıcıların belirlenmesi ve genetik danışmanlık sağlanması konusunda, taşıyıcılara yeterli takibin sunulması için daha yapılacak çok şey olduğu gözlemlendi. Bununla birlikte, taşıyıcıların belirlenmesinde rutin olarak uygulanacak uygulanabilir bir metodoloji oluşturularak hem etkilenen hem de taşıyıcıların erken teşhis ve tedavisini sağlayacak çok şey yapıldığı da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hemophilia is a disease known for thousands of years. The earliest accounts of hemophilia are from the 2nd century AD and are described in the TALMUD (Jewish writings). The text reports the decision of the Patriarch Rabbi-Judah to exempt the third child from the same mother from circumcision, since his first two children died from bleeding after circumcision. Of the 35 cases studied, it was possible to determine the Ig subclass in 27 cases. Most cases were 25% positive simultaneously for IgG1 and IgG4 subclasses. The other 15.62% (n=5) cases were positive only for IgG1 class and 3 only for IgG4. As has already been shown in the literature, although 28.12% (n=9) of cases had some positivity for the IgG2 class, this occurred in association with IgG1 and/or IgG4. Analysis of the presence of intron 22 inversion and intron 1 inversion was positive in n=14 (43.75%) and n=5 (25.92%) patients with severe A hemophilia, respectively. A mutation in the F8 gene due to the presence of hemophilia A was detected in 56.2% (n=18) cases belonging to 26 families of patients with severe AD, INV-1 and INV-22 negative. Six STR markers (described previously) were investigated in a sample of 35 individuals in the Iraqi population, who were used as a control group and created a database to be compared with affected families. Among the 35 patients who participated, there were two pairs of siblings with only 35 families represented. Two patients whose mothers had already died but were forced carriers because they had daughters were accepted to join the patient family members group, helping to prove the effectiveness of the methodology. During the studies, it was observed that much more remains to be done to provide adequate follow-up to carriers, especially in identifying symptomatic carriers and providing genetic counseling. However, it is seen that much has been done to ensure early diagnosis and treatment of both affected and carriers by establishing a viable methodology to be applied routinely in the identification of carriers.