Turkish students' perception of blended learning in EFL and higher education context
Türk öğrencilerinin yabancı dil olarak İngilizce ve yükseköğretim bağlamında harmanlanmış öğrenmeye ilişkin algısı
  1. Tez No: 740769
  2. Yazar: EMİNE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknoloji, sınıf ortamına entegre edilmiş ve eğitim alanında özellikle üniversite ortamında hızlı bir reform başlatmıştır. Harmanlanmış Öğrenme (Karma Öğrenme veya Hibrit Öğrenme), yükseköğretimdeki eğitim-öğretim yaklaşımlarındaki bu gelişmelere bir örnektir. Bu çerçevede, bu çalışma temel olarak öğrencilerin Yabancı Dil Olarak İngilizce ve yükseköğretim bağlamında Harmanlanmış Öğrenmeye dair genel algısını keşfetmeyi amaçlamıştır. Ayrıca, bu çalışma öğrencilerin Harmanlanmış Öğrenmenin bileşenleri olan çevrimiçi öğrenme platformu ve geleneksel yüz yüze öğrenmenin hem kullanımı hem de içeriği hakkındaki görüşlerini araştırmaya çalışmıştır. Bununla birlikte, bu çalışma öğrencilerin Harmanlanmış Öğrenme ile ilgili alıştırmaların değerlendirilmesine dair ve yine Harmanlanmış Öğrenmenin öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine olan avantajları ve dezavantajlarına dair düşüncelerini ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu karma yöntemli çalışmada, veri toplamak için 5'li Likert Ölçekli bir anket uygulanmış ve açık uçlu sekiz soruluk bir görüşme yapılmıştır. Çevrimiçi anket ve görüşme sorularını yanıtlamak için bu çalışmaya Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrenen başlangıç seviyesindeki 160 Türk üniversite öğrencisi katılmıştır. Anketten elde edilen veriler istatistiksel analiz programı SPSS ile, ve görüşmeden elde edilen veriler ise İçerik Analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın hem nicel hem de nitel bulguları, öğrencilerin harmanlanmış öğrenme algısının; çevrimiçi öğrenme platformu kullanımı ve içeriği, geleneksel yüz yüze öğrenme uygulaması ve içeriği, harmanlanmış öğrenme etkinliklerinin ve ödevlerinin değerlendirilmesi, ve harmanlanmış öğrenmenin avantajları ve dezavantajları yönünden genellikle nötr olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, öğrenciler harmanlanmış öğrenme yaklaşımının kullanımı konusunda kısmen hemfikir olsa da, harmanlanmış öğrenme kapsamındaki geleneksel yüz yüze öğrenmeyi, öğrenim yönetim sistemi (ÖYS) aracılığıyla yapılan çevrimiçi öğrenmeye tercih etmişlerdir. Son olarak, Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretimi için bazı pedagojik çıkarımlar yapılmış, ve ayrıca ana tema ile ilgili sonraki araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The technology has been integrated into the classroom environment and has introduced a rapid reform in education sector, especially at university setting. Blended learning (BL) is an example of these improvements in the approaches to education in higher education. Within this framework, this study basically aimed to explore the students' perception of blended learning in English as a Foreign Language (EFL) and higher education context. It also attempted to investigate the students' views about both use and content of the BL components - traditional face-to-face learning and online learning platform. In addition, it tried to discover the opinions of the students as to the evaluation of BL exercises, and as to the advantages and disadvantages of BL to their English language learning. In this mixed-methods study, a 5-point Likert Scale questionnaire and eight open-ended interview questions were utilized as a tool of data gathering. In this research, 160 Turkish EFL beginner-level university students participated to reply the online questionnaire and interview questions; and the data from the questionnaire were analyzed with SPSS Software, and the data from the interview were analyzed through the Content Analysis. Both quantitative and qualitative findings of the study showed that students' perception of blended learning (BL) was generally neutral concerning the online learning platform use and content, traditional face-to-face learning practice and content, assessment of BL activities and tasks, and advantages and disadvantages of BL. Even though students partially agreed about the use of BL approach, they still favoured traditional face-to-face learning over online learning through learning management system (LMS) in blended instruction environment. Finally, some pedagogical implications for teaching English as a Foreign Language (EFL) as well as some recommendations for further research on the main topic were offered in brief.