Towards a response-able com-position practice: Entangling with humans, more-than-humans and materials
Karşılıklı ve sorumlu bir kompozisyon pratiğine doğru: İnsanla, insan olmayanla ve nesneyle dolanıklaşma
- Tez No: 740777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN ÖZGÜN TANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tez, kompozisyon pratiği için sosyo-müzikal bir tahayyülden yola çıkarak,“öteki”ile kurulan sonik ilişkilerde yaratıcı ses pratiklerini araştırmakta ve uygulama için yöntemler sunan bir kompozisyon modeli önermektedir. Model, çeşitli failleri (insan ve insan olmayan) çoğulcu bir kompozisyon mekânında, bir seri ilişkiler ağıyla birbirine dolanıklaştırmaktadır. Kompozisyon modeli, ötekine karşılık/cevap/etki üretme imkânına, kabiliyetine ve sorumluluğuna sahip kompozisyon pratikleri için olası arayüzleri/yöntemleri araştırırken, Karen Barad, Donna Haraway ve Gilles Deleuze/Félix Guattari tarafından önerilen bazı kavramlara odaklanarak çeşitli feminist, yeni-materyalist ve insan merkezci olmayan perspektiflerin izinden gidiyor. Bu tezde önerilen epistemolojik yaklaşım,“öteki”ni davet etme, ona katılma, onunla müzakere etme ve karar verme kapasitesini geliştirmeye hizmet eden yöntemler sunmaktadır. Uygulamanın, ses pratikleri için, farklılıklarla dolu bir dünyada yaşamayı, müzakere etmeyi, karşılıklı ve sorumlu bir iletişim kurabilmeyi öğrenmek için bilinçli, özenli, önemseyen süreçler geliştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation proposes an artistic research model that springs from a socio-musical imagination for composition. The research investigates and articulates various relational possibilities and positions of the poietic process by knotting various agents (human, more-than-human and material) together in a co-authored, multivalent compositional space. Possible realizations for response-able composition practices, follow various feminist, non-anthropocentric, and new-materialist strands of thought, focusing on concepts proposed by Karen Barad, Donna Haraway and the ensemble Gilles Deleuze, and Félix Guattari. The Response-able Com-position model offer engaged practices for learning to live and negotiate in a world of multiplicity and difference; offering recipes for making with others through multivalent socio-sonic and embodied sound engagements, which have potential to cultivate aware, caring and thoughtful processes for our sound practices.