COVİD-19 pandemisinde görev alan ameliyathane hemşirelerinin stres düzeylerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
The effect of stress levels of operating room nurses on HEALTHY lifestyle behaviors in the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 740778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, Covid-19 pandemisi sürecinde görev alan ameliyathane hemşirelerinin bu süreçte yaşadıkları stres düzeylerini belirlemek ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırmanın verileri Ağustos 2021 ve Şubat 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini 17.02.2020 tarihli 54567092-610 sayılı Sağlık Bakanlığı“Yazılı Soru Önergesi Cevabı”konulu açıklamasına göre Türkiye'de aktif olarak görev alan 198.465 hemşire; örneklemini ise veri toplama aşamasında Covid-19 pandemi sürecinde görev alan, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve veri toplama formlarını eksiksiz dolduran 347 ameliyathane hemşiresi oluşturdu. Çalışma için gerekli izinler alındıktan sonra örneklem grubuna kartopu yöntemi ile çevrimiçi olarak ulaşıldı. Veriler“Bireysel Özellikler Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a descriptive study in order to determine the stress levels experienced by the operating room nurses who took part in the Covid-19 pandemic process and to evaluate its effect on healthy lifestyle behaviors. Method: The data of the study were collected between August 2021 and February 2022. According to the Ministry of Health's“Written Question and Answer Answer”statement dated 17.02.2020 and numbered 54567092-610, the population of the research is 198,465 nurses actively working in Turkey; The sample consisted of 347 operating room nurses who took part in the Covid-19 pandemic process during the data collection phase, agreed to participate voluntarily in the study, and filled out the data collection forms completely. After obtaining the necessary permissions for the study, the sample group was reached online using the snowball method. Data were obtained using the“Personal Characteristics Form”,“Perceived Stress Scale”and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II”.