Üst üriner sistem ürotelyal kanserlerinde moleküler subtiplendirmenin prognoza etkisi
Effect of molecular subtyping on prognosis in upperurinary system urothelial cancers
- Tez No: 740776
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY MEHMET GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada; üst üriner sistem ürotelyal kanserlerinde moleküler subtiplendirmenin özelliklerinin prognoza etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; kliniğimizde üst üriner sistem ürotelyal kanseri nedeniyle radikal nefroüreterektomi yapılan hastaların materyalleri CK5/6 ,CK20 , CD44 , P53 antikorları ile boyanmıştır. Prognoza olan etkiyi araştırmak için immünhistokimyasal değerlendirmeler ile klinik sonuçlar değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2009 – 2019 yılları arasında ÜÜSÜK nedeniyle radikal nefroüreterektomi yapılmış toplam 50 hasta dahil edilmiştir. Materyaller patolojik ve immünhistokimyasal değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Bu değerlendirmelerin sonuçları ile hastalara ait klinik parametreleri ve prognostik verileri karşılaştırılmıştır. Hastaların takip verileri retrospektif olarak kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel değerlendirme ve analizler IBM SPSS 22.0 kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of molecular subtyping on prognosis of upper urinary tract urothelial cancers. For this purpose; Materials of patients who underwent radical nephroureterectomy for upper urinary tract urothelial cancer in our clinic were stained with CK5/6, CK20, CD44, P53 antibodies. Clinical outcomes were evaluated with immunohistochemical evaluations to investigate the effect on prognosis. Materials and Methods: A total of 50 patients who underwent radical nephroureterectomy due to UTUC between 2009 and 2019 were included in the study. Materials were subjected to pathological and immunohistochemical evaluation. The results of these evaluations were compared with the clinical parameters and prognostic data of the patients. Follow-up data of the patients were recorded retrospectively. Statistical evaluation and analyzes were performed using IBM SPSS 22.0. A p value of