Annelerin bebek bakımı ile ilgili başvurdukları kaynakların belirlenmesi
Determining resources that mothers refer about BABY care
  1. Tez No: 740801
  2. Yazar: KEVSER TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tanımlayıcı ve metodolojik olan bu araştırmanın amacı, bebek bakımı ile ilgili bilgi edinmek isteyen anneler tarafından en çok tercih edilen kaynakların belirlenmesidir. Araştırma, 1 Mayıs 2021- 10 Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan bir özel hastaneye doğum yapmak amacı ile yatan anneler ile yürütülmüştür. Araştırmanın tanımlayıcı kısmı için 262 anneden veri toplanmıştır. Gereksinimler doğrultusunda ölçek geliştirilmiş, uzman görüşü için 11 kişiden geri bildirim alınmış, ölçek doğrulayıcı faktör analizi için aynı hastanede doğum yapmış 321 anne ile çalışılmıştır. Ön test son test için ise 25 anneye ulaşılabilmiştir. Çalışma verileri; Tanımlayıcı Özellikler Veri Toplama Formu ve Bebek Bakımı Bilgi Kaynakları (BBBK) Ölçeği ile toplanmıştır. Tanımlayıcı özellikler formu toplam 13 sorudan (9 sosyo-demografik, 4 bilgi edinme kaynakları) oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS for Windows 22.0 programı ve AMOS 21 programı kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen BBBK Ölçeği'nin, geçerlik ve güvenirlik çalışması için yüzey ve kapsam geçerliği, yapı geçerliği ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. Ölçeğe ilişkin yakınsak geçerlilik ve ayrımsal geçerlilik sağlanmıştır. Ölçeğe ait yapılan analizlerde, hassas ve kısa zamana bağlı olarak güvenilir ölçüm yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek, sosyal ve görsel medya, basılı kaynaklar, sağlık profesyonelleri, doğum deneyimine sahip yakın çevre olmak üzere dört faktörden oluşmuştur. Tanımlayıcı çalışma sonuçlarına göre, annelerin bebek bakımı başvuru kaynakları arasında“sağlık profesyonelleri”faktörünün ortalaması çok yüksek 4,539±0,538 (Min=1.75; Maks=5) tespit edilmiştir. Yaşayan çocuğu olanların, bebek bakımı ile ilgili basılı kaynakları tercih ettiği belirlenmiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive and methodological research is to determine the resources that are most preferred by mothers who want to learn about baby care. The study was conducted on mothers who were hospitalized in a private hospital in Istanbul between 1 May 2021 and 10 January 2022 with the purpose of giving birth. Data was collected from 262 mothers for the descriptive part of the study. The scale was developed in line with the study requirements and optimized by feedback received from 11 people for expert opinion. 321 mothers who gave birth in the same hospital were studied for scale confirmatory factor analysis. 25 mothers were contacted for the pre-test and the final test. Study data; Descriptive Characteristics were collected with the Data Collection Form and the Baby Care Information Resources (BBBB) Scale. The descriptive features form consists of 13 questions (9 socio-demographic, 4 information sources). SPSS for Windows 22.0 program and AMOS 21 program were used in the analysis of the data. Surface and scope validity, structure validity and reliability analyses were used for the validity and reliability study of the BBBK Scale developed by the researcher. Convergent validity and differential validity of the scale was ensured. In the analysis of the scale, it was concluded that it made reliable measurements depending on sensitive and short time. In this study, resources that mothers refer to regarding infant care was classified into four groups; social and visual media, printed resources, health professionals, and close community members with birth experience. The average of“health professionals”in the Mean Scores of the Baby Care Reference Resources of mothers was observed to be very high 4,539±0.538 (Min=1.75; Max=5). While the number of living children had a significant effect on mothers who chose printed resources as a Baby Care Reference Resources (p0.05).