Vitamin d eksikliğinin kalp fonksiyonları üzerine etkisi
The effects on cardi̇ac functi̇on of vi̇tami̇n d
- Tez No: 740816
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kalp yetmezliği, yeterli venöz dönüşe karşın kalbin, istirihat ve egzersiz süresince dokuların metabolik gereksinmelerini karşılayacak oksijenden zengin kanı pompalayamamasıdır. Biz bu çalışmamızda evre 3-4 kalp yetmezliğinde 25 (OH)D3 vitamin düzeyi alt sınırın altında olan hastaları, yetmezlik tedavisinde herhangi bir farklılık olmaksızın 25(OH)D3 düzeyleri düzeltilerek; D vitamini düzeyindeki düşüklüğün kardiovasküler risk faktörü olarak yerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran evre 3-4 kalp yetmezliği tanısı almış 33 hasta çalışmaya alındı. Hastaların serum 25 (OH) D vitamini düzeyleri belirlendi. D vitamini düzeyleri alt sınırın altında olan hastaların ekokardiografileri yapıldı; Ejeksiyon Fraksiyonları Area-Lenght metodu ile hesaplandı. Standart kalp yetmezliği ilaçlarına devam edilerek D vitamini replasmanı uygulandı. 14 hafta sonunda değişen D vitamini düzeylerinin Ejeksiyon Fraksiyonu üzerindeki etkisine bakıldı. BULGULAR: Çalışmamızda 25(OH)D ve ile ejeksiyon fraksiyon düzeyleri arasında anlamlı bir bulgu saptandı(p:0,001) SONUÇ: İleri Kalp Yetmezliği önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. İlerleyen tedavi seçeneklerine rağmen istenilen noktaya ulaşılamamıştır. Bu nedenle hala yeni tedavi seçenekleri aranmaktadır. Biz çalışmamızda evre 3-4 kalp yetmezliğinde 25 (OH)D3 vitamin düzeyi alt sınırın altında olan hastaları, yetmezlik tedavisinde herhangi bir farklılık olmaksızın 25(OH)D3 düzeyleri düzeltilerek; kardiyak indeksleri ile olan değişimlerini inceledik ve anlamlı olarak artmış kardiyak performansla birlikte olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Heart failure despite adequate venous return during rest and exercise metabolic needs of the tissues can not pump oxygen-rich blood to meet. In our study, grade 3-4 heart failure, 25 (OH) vitamin D3 levels lower limit patients at the failure to treat any difference without the 25 (OH) D3 levels corrected; levels of vitamin D in the impairment of the cardiovascular risk factors such as the location of the research aimed to. OBJECTİVE: Vitamin D deficiency and PTH excess can be a major risk factor in heart failure and may adversely affect cardiovascular health. METHODS: Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital admitted with a diagnosis of stage 3-4 heart failure patients enrolled in 33. The level of serum 25 (OH) vitamin D levels were determined. Minimum levels of vitamin D echocardiography were performed in patients at an ejection fraction were calculated by the Area-Length method. Continue and the standard heart failure drugs were administered vitamin D supplementation. At the end of 14 weeks of varying levels of vitamin D effects on ejection fraction was analyzed. RESULTS: In our study, 25 (OH) D levels and ejection fraction findings revealed a significant (p: 0.001) CONCLUSION: Advanced heart failure is an important cause of morbidity and mortality. Despite the progressive treatment options have not yet reached the desired point. Therefore, new therapeutic options are still being sought. In our study, grade 3-4 heart failure, 25 (OH) vitamin D3 levels lower limit patients at the failure to treat any difference without the 25 (OH) D3 levels corrected cardiac index and the changes that we have examined and significantly increased cardiac performance was with saw .