Regmatojen retina dekolmanı gelişen hastalarda sağlıklı diğer gözün retinal vasküler yapılarının OKTA ile değerlendirilmesi ve postoperatif retinal vasküler yapılardaki değişiklikler
Evaluation of retinal vascular structures of the healthy fellow eye in patients with regmatogenic retinal detachment with OCTA and changes in postoperative retinal vascular structures
- Tez No: 740837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş ve amaç: Regmatojen retina dekolmanı (RRD), likefiye olmuş vitreusun retinal yırtıktan geçerek nörosensöryal tabaka ile retina pigment epiteli arasına girmesiyle karakterize görmeyi tehdit edici bir hastalıktır. Regmatojen retina dekolmanı tedavisi cerrahidir ve cerrahide amaç retinanın fonksiyonel ve anatomik bütünlüğünü yeniden sağlamaktır. Retina dekolmanı cerrahisi sırasında ve sonrasında retinal ve koroidal vasküler yapılarda bazı değişiklikler olabilmektedir. Biz bu çalışmada regmatojen retina dekolmanı nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanan hastaların sağlıklı diğer gözlerinin optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) analizini yaparak bu duruma yol açabilecek altta yatan faktörleri ve dekole gözde cerrahi sonrası OKTA değerlendirmeleriyle retinal vasküler yapılardaki değişiklikleri araştırmayı planladık. Gereç ve yöntemler: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği retina polikliniğine başvuran ve regmatojen retina dekolmanı nedeniyle opere edilen 40 hastanın sağlıklı ve hasta gözlerinin incelendiği prospektif bir çalışmadır. Dışlama kriterleri içermeyen 23 hastanın opere edilen 23 gözü çalışmaya dahil edildi. Diğer sağlıklı gözlerin incelemesinde 40 hastanın 40 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesinde, postoperatif 1. ay ve postoperatif 3. ayda tam oftalmolojik muayeneleri yapıldı ve OKTA ile arka segment vasküler yapıları analiz edildi. Veriler hem dekolman nedeniyle başarılı vitrektomi uygulanan gözlerde hem de sağlıklı diğer gözlerde analiz edilerek kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda tek gözünde RRD gelişen hastaların sağlıklı diğer gözleri ile kontrol grubunun OKTA verileri üzerinden karşılaştırılmasında; yüzeyel kapiller pleksus (YKP) üst yarı alan vasküler dansite, YKP parafovea vasküler dansite ve YKP parafovea üst yarı alan vasküler dansite, radyal peripapiller pleksus (RPK) disk içi vasküler dansite (küçük damarlar) değişkenleri her iki grup arasında istatistiksel olarak fark görülmüştür (sırasıyla p=0,045, p=0,045, p=0,042, p=0,036). Bu parametreler için sağlıklı diğer göz grubunun ortalama değerleri kontrol grubunun ortalama değerlerinden daha düşüktür. Çalışmamızda RRD nedeniyle başarılı cerrahi geçirmiş olan gözlerde postoperatif 1. ay ve 3. ay OKTA ölçümlerinde hem YKP hem de derin kapiller pleksus (DKP) vasküler dansite değerleri kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur (p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Regmatogenous retinal detachment (RRD) is a sight-threatening disease characterized by the liquefied vitreous passing through the retinal tear between neurosensory layer and retinal pigment epithelium. The treatment of rhegmatogenous retinal detachment is surgery, and the aim of the surgery is to restore the functional and anatomical integrity of retina. There may be some changes in retinal and choroidal vascular structures during and after retinal detachment surgery. In this study, we planned to investigate the underlying factors that may lead to retinal detachment by performing optical coherence tomography angiography (OCTA) analysis of the fellow eyes of the patients who underwent pars plana vitrectomy due to rhegmatogenous retinal detachment, and to evaluate the changes in retinal vascular structures by OCTA evaluations after surgery in the detached eyes. Materials and methods: This is a prospective study examining the detached and the fellow eyes of 40 patients who applied to the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic and were operated for rhegmatogenous retinal detachment. Twenty-three operated eyes of 23 patients who did not meet the exclusion criteria were included in the study. In the examination of other healthy eyes, 40 eyes of 40 patients were included in the study. Complete ophthalmological examinations of the patients were performed preoperatively, at the postoperative 1st month and at the 3rd month postoperatively. Posterior segment vascular structures were analyzed with OCTA. The data were analyzed both in eyes that underwent successful vitrectomy for detachment and in the fellow eyes and compared with the control group. Results: In our study, in the comparison of the fellow eyes of the patients with the control group based on OCTA data; superficial capillary plexus (SCP) superior hemifield vascular density, SCP parafoveal vascular density and SCP parafovea superior hemifield vascular density, radial peripapillary capillary plexus (RPC) inside disc vascular density (small vessels) variables were statistically different between the two groups (respectively p=0.045, p=0.045, p=0.042, p=0.036). The mean values of the healthy fellow eye group for these parameters are lower than the mean values of the control group. In our study, both SCP and deep capillary plexus (DCP) vascular density values were found to be lower than the control group in the postoperative 1st and 3rd month OCTA evaluation in eyes that had undergone successful surgery for RRD (p value