Erkeklere verilen meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi eğitiminin bilgi düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of breast cancer and breast self examination training given to men on the level of knowledge
- Tez No: 740836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, erkeklere verilen meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi eğitiminin etkinliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yarı deneysel nitelikteki araştırmanın evrenini İstanbul ili Ayrupa yakasında bulunan bir sitede ikamet eden erkekler, örneklemini 9 Ağustos-10 Eylül 2021 tarihinde İstanbul ili Ayrupa yakasında bulunan bir sitede ikamet eden 18 yaş üstü, okuryazar, araştırmaya katılmaya gönüllü 100 erkek oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu ve "Erkeklerde Kendi Kendine Meme Muayenesi Adımları'' ölçeği kullanıldı. Araştırma verileri IBM SPSS 24.0 paket prıgramına aktarılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar t testi, Pearson ki-kare test, Fisher-Freeman-Halton exact test, Fisher's exact kullanıldı. İstatistiksel değer p0,05). Meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi eğitiminden sonra müdahele ve kontrol grubundaki erkeklerde meme kanseri risk faktörleri, meme muayenesi adımları ve kendi kendine meme muayenesi yönetimini bilme durumlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Bu araştırmada erkeklere verilen meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi eğitiminin etkin olduğu sonucuna ulaşıldı. Erkeklerin meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi adımları hakkında bilgilendirilmesi, araştırmanın farklı değişkenler ile daha büyük örneklem grubunda yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effectiveness of breast cancer and breast self-examination training given to men. The sample of the quasi-experimental study consisted of 100 men over the age of 18 who were literate and volunteered to participate in the research, residing in a site located on the Ayrupa side of Istanbul between August 9 and September 10, 2021. Personal Information Form and“Steps for Breast Self-Examination in Men”scale were used to collect the research data. The research data were evaluated by transferring them to the IBM SPSS 24.0 package program. Independent groups t test, Pearson chi-square test, Fisher-Freeman-Halton exact test, Fisher's exact test were used to evaluate the data. Statistical value was accepted as p0.05). After breast cancer and breast self-examination training, a statistically significant difference was found between the groups in terms of breast cancer risk factors, breast examination steps, and knowledge of breast self-examination management in men in the intervention and control groups (p0.05). In this study, it was concluded that breast cancer and breast self-examination training given to men was effective. It is recommended to inform men about breast cancer and breast self-examination steps, and to conduct the study in a larger sample group with different variables.