Kontrgaranti sözleşmesinde talep hakları
The rights to demand in counter-guarantee agreement
  1. Tez No: 740849
  2. Yazar: BAYRAM DENİZ YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmada, öncelikle banka garantisi ile kontrgaranti arasındaki bağlantıya kısaca değinilmiş ardından kontrgaranti sözleşmesi tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, kontrgaranti sözleşmesinin tanımı, hukukî niteliği ve unsurları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın İkinci Bölümü'nde, kontrgaranti sözleşmesine konu risk gerçekleşmeden önce doğan kontrgaranti alana ait, komisyon alacağına, teminat mektubunun iade edilmesine, ek teminat gösterilmesine ve nakit depo edilmesine ilişkin talep hakları incelenmiştir. Son bölüm olan Üçüncü Bölüm'de ise, kontrgaranti alacağı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all connection between bank guarantee and counter-guarantee is mentioned briefly, then counter-guarantee agreement is attempted to introduce. In this scope, definition, legal character and elements of counter-guarantee agreement is dwelled on. In the second section, payment of commission, returning of letter of guarantee, providing of collateral guarantee and cash depositing related right of demand are examined. In the third and last section of the thesis, right to claim regarding of counter-guarantee is also analyzed.