Examining better regulation movements in The EU, OECD and UK: What lessons can be applied to Turkey?
AB, OECD ve İngiltere'de kaliteli mevzuat çalışmalarının incelenmesi: Hangi tecrübeler Türkiye'ye aktarılabilir?
- Tez No: 740853
- Danışmanlar: DR. SIMON BASTOW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, ülkemiz için iyi örnek olabilecek Avrupa Birliği, OECD ve Birleşik Krallık uygulamaları ışığında Türkiye'deki“daha iyi düzenleme”programının nasıl geliştirilebileceği sorusuna cevap aranmıştır. Hâlihazırda Türkiye, niceliksel yöntemleri yetersiz olmakla eleştirilen, şeffaflıktan yoksun, bürokrasinin hâkim olduğu bir yasa yapma sürecine sahiptir. Düzenleyici ortamın iyileştirilmesi, daha iyi düzenleme reform yaklaşımını geliştirmek için önemli olumlu etkiye yol açacak idari reform programının çok önemli bir parçasıdır. Tezde örnekler üzerinden Türkiye'nin daha iyi düzenleme uygulamalarını iyileştirmek için bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation seeks to answer the question of how the Turkish better regulation program can be improved in the light of EU, OECD and UK practices whose experiences are explored when necessary as a basis for developing lessons for the Turkish initiatives. Currently, Turkey has a bureaucracy dominated law-making process, whose quantitative methods are criticized as insufficient, and which lacks transparency. Improvement of regulatory environment is crucial part of ongoing administrative reform programme in which better regulation can have significant positively influence to develop the reform approach. I brought some recommendations to improve current Turkish better regulation practices.