Kamu özel işbirliği modeli ve idarenin sorumluluğu
Public private partnership model and liability of the administration
- Tez No: 740868
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Kamu Özel İşbirliğinin kavramsal ve hukuki çerçevesinin belirlenmesi amacını taşıyan bu çalışmada; kavramın ulusal ve uluslararası literatürde nasıl tanımlandığı, tarihsel gelişim süreci ve ayırt edici özellikleri incelenmiş ve söz konusu işbirliği ilişkisinin uzun süreli bir sözleşme ilişkisine dayandığı sonucuna varılmıştır. Türk hukukunda“Kamu Özel İşbirliği”adı ile ilk kez sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sürecinde imzalanan bu sözleşmeler, yapım ya da yenileme işlerinin yanı sıra belli hizmetlerin de yüklenici tarafından sunulmasına imkan tanımaktadır. İlgili sözleşmeler, tıbbi ve tıbbi olmayan hizmet parçalarının özel hukuk kişisi ve idare işbirliği ile yürütülmesi esasına dayanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin yürütülmesindeki Kamu Özel İşbirliği projelerinde, özel hukuk kişisinin yürütmekle yükümlü olduğu hizmetlerin gereği gibi sunulmaması, yüklenici, hizmetten yararlananlar ya da üçüncü kişiler bakımından zarar doğurabilir. Anayasa'nın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesi gereğince, sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde asli sorumlu idarenin; hizmetin kim tarafından, hangi usullerle ve hangi hukuki rejime göre gördürüldüğüne bakmaksızın doğan zararları gidermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the conceptual and legal framework of Public Private Partnership; how the concept is defined in national and international literature, its historical development process and distinctive features are examined and it is concluded that the cooperation relationship in question is based on a long-term contractual relationship. These contracts, which were signed for the first time in Turkish law under the name of“Public-Private Partnership”during the execution of health services, allow the contractor to provide certain services as well as construction or renovation works. The relevant contracts are based on the execution of the medical and non-medical service parts with the cooperation of the private legal person and the administration. In Public Private Partnership projects in the execution of health services, failure to provide the services that the private legal person is obliged to carry out may cause damage for the contractor, service beneficiaries or third parties. Pursuant to the rule of law principle in Article 2 of the Constitution, the principal responsible administration in the execution of health services; regardless of who is performing the service, by what methods and according to which legal regime, it is necessary to compensate for the damages.