Tıbbi müdahalelerde idarenin hizmetin kuruluşundan doğan sorumluluğu
The responsibility of the administration arising from the establishment of the service in medical interventions
  1. Tez No: 923857
  2. Yazar: BURCU TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Sağlık kamu hizmeti, klasik kamu hizmetine dahil olan ilkeler yanında özel ilkeleri de barındıran ve konusu uluslararası antlaşmalar ve Anayasa tarafından tanınmış sağlık hakkını sunmak olan, idareye ait asli bir yükümlülüktür. Sağlık hizmetinin kuruluşu, idarenin kurmakla yükümlü olduğu hizmetin ana bileşenleri olan personel, araç-gereç, güvenlik ve tüm bunların denetiminden asli sorumluluğu anlamına gelmektedir. Sağlık hizmetinin kuruluşundan doğan sorumluluk, salt idarenin sorumluluğunu gerektiren hizmet kusuru kavramına dahildir. Sağlık hizmetinin işleyişi ise hizmette yer alan insan kaynağı olan sağlık çalışanının görevi esnasında, görevi dolayısıyla vermiş olduğu zarardan, görev kusuru nedeniyle sorumluluğunu gerektirir. Doktrinde ve içtihatlarda her iki kusur, hizmet kusuru kavramı içinde ele alınmaktadır. Bununla birlikte salt idarenin sorumlu olduğu sınırların kesin bir kapsamda ayrımı, kusurun çerçevesinin belirlenmesi ve yargılamanın hakkaniyetli sonuçlanması bakımından önemlidir. Sağlık kamu hizmetinin asli yürütücüsü idare, Anayasa'nın amir hükmü gereğince bu hizmeti kendisi yerine getirebileceği gibi bu hizmet, çeşitli usullerle özel hukuk kişileri aracılığıyla da yerine getirilebilir. Tıbbi müdahale kavramı sağlık kamu hizmetinin sunumu ile ilgili olup ortaya çıkan zarar, hekimin, diğer sağlık çalışanının veya idarenin; süjenin ve müdahalenin niteliğine göre özel hukuk veya kamu hukuku sorumluluğunu gerektirir. Hizmeti ifa eden kamu görevlisinin sorumluluğu idari nitelikte iken, özel hukuk kişisi hekimin sorumluluğu ise özel hukuk kurallarına göre çözümlenir. Bununla birlikte sağlık hizmeti sunucusunun, kamusal sağlık kurum ve kuruluşu, özel sağlık kurum ve kuruluşu, kamu özel işbirliği ve farklı modellerde işbirliğine dahil kurum ve kuruluşlar olması halinde, uyuşmazlığın çözüm yeri farklı bir şekilde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Health public service is a primary responsibility of the administration, which includes special principles as well as the principles included in the classical public service and whose subject is to provide the right to health recognized by international agreements and the Constitution The establishment of health services means the primary responsibility of the administration for the main components of the service it is responsible for, such as personnel, equipment, security and the supervision of all these. The responsibility arising from the establishment of health services is included in the concept of service fault, which requires the sole responsibility of the administration. The functioning of the health service, on the other hand, requires the responsibility of the health professional, who is the human resource involved in the service, for the damages caused by him/her during his/her duty, due to his/her duty fault. In the doctrine and case law, both faults are considered within the concept of service fault. However, it is important to distinguish the boundaries within which only the administration is liable in a precise scope in order to determine the framework of the fault and to ensure a fair conclusion of the proceeding. The administration, which is the primary implementer of the health public service, may provide this service itself in accordance with the mandatory provision of the Constitution, or this service may be provided through private law persons through various methods. The concept of medical intervention is related to the provision of the health public service, and the resulting damage requires the responsibility of the physician, other health professionals or the administration under private law or public law, depending on the nature of the subject and the intervention. While the responsibility of the public official performing the service is administrative, the responsibility of the physician, who is a private law person, is resolved according to the rules of private law. However, if the health service provider is a public health institution or organization, a private health institution or organization, a public-private partnership, or an institution or organization involved in different models of cooperation, the place of resolution of the dispute should be evaluated differently.