Sağlık kurumlarında örgütsel kültürün örgütsel bağlılık ve çalışan performansına olan etkisi: Bitlis ve Tatvan devlet hastaneleri örneği
The effect of organizational culture on organizational commitment and employee performance in health institutions: The case of Bitlis and Tatvan public hospitals
- Tez No: 740870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL AYDINTUĞ MYRVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, sağlık kurumlarında örgütsel kültürün örgütsel bağlılık ve çalışan performansı üzerindeki etkisinin Bitlis Devlet Hastanesi ile Bitlis ili Tatvan ilçesinde bulunan Tatvan 400 Yataklı Devlet Hastanesinde aktif olarak görev yapan tüm personel üzerinde ölçmek amacıyla yapılmıştır. Kavramlar arasındaki ilişkiyi açıklamaya dayanan bu araştırmanın evrenini Bitlis il merkezinde bulunan Bitlis Devlet Hastanesinin tüm çalışanları ile Bitlis ili Tatvan ilçesinde bulunan 400 Yataklı Tatvan Devlet Hastanesinin tüm çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bu iki kamu hastanesinde görev yapan toplam 1079 (klinik personel, idari personel, sürekli işçiler, teknik personel, güvenlik ve temizlik personeli dahil vb.) personel oluşturmaktadır. Yüz yüze anket yöntemi ile toplanan verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 26.0 ve AMOS 23.0 analiz uygulaması kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel kültürün örgütsel bağlılığı ve çalışan performansı etkilediği, örgütsel kültürün performansa göre örgütsel bağlılık üzerinde daha etkili olduğu, çalışanların demografik değişkenleri ile örgütsel kültür, örgütsel bağlılık ve çalışan performansı genel boyutları açısından anlamlı farkların olduğu, demografik değişkenler içinde diğerlerine göre en çok farklılığın gelir değişkeninde yaşandığı, yüksek ve orta düzey gelire sahip olanların düşük gelire sahip olanlara oranla tüm boyutlarda aralarında anlamlı bir farkın olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the effect of organizational culture on organizational commitment and employee performance in health institutions on all personnel working in public hostipals of Bitlis and Tatvan. This research is based on explaining the relationship between the concepts. The universe of this research consists of all the employees of the Bitlis Public Hospital located in the city center of Bitlis and all the employees of the Tatvan State Hospital in the Tatvan district of Bitlis province. The sample of the study consists of a total of 1079 personnel (including clinical personnel, administrative personnel, permanent workers, technical personnel, security and cleaning personnel, etc.) working in these two public hospitals. Statistical analyzes of the data collected via face-to-face survey method were evaluated using IBM SPSS 26.0 and AMOS 23.0 package program. As a result of the research it is concluded that organizational culture affects organizational commitment and employee performance, organizational culture is more effective on organizational commitment than performance, there are significant differences in terms of demographic variables of employees and general dimensions of organizational culture, organizational commitment and employee performance and there is also a significant difference between those with high and middle income compared to those with low income in all dimensions.