Ortaokul öğrencilerinin COVID-19 dönemindeki çevrimiçi derslere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining secondary school students' opinions on online lessons in the COVID-19 period
  1. Tez No: 740871
  2. Yazar: MERVE ERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin, Covid-19 dönemindeki çevrimiçi derslere yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Ankara ilinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okulu ve özel okulda 7. ve 8. sınıf seviyesinde öğrenim gören toplam 28 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma türlerinden olgu bilim (fenomoloji) deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, katılımcılarla yüz yüze bireysel görüşme yöntemiyle toplanmış; verilerin analizinde içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, Covid-19 döneminde öğrencilerin çevrimiçi derslere katılabilmek için sahip olduğu teknolojik imkanlar, çevrimiçi derslerdeki ölçme değerlendirme uygulamaları, çevrimiçi derslerdeki öğrenci motivasyonları, çevrimiçi derslerin avantaj ve dezavantajları, çevrimiçi platformların ve derslerin verimliliği ile çevrimiçi ve yüz yüze eğitime yönelik görüşleri bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrenciler, Covid-19 döneminde evde bulaş riskinin daha az olması, ev ortamının daha konforlu olması ve okula gitme telaşının olmaması gibi nedenlerle çevrimiçi derslerin olumlu yönlerini vurgulamışlardır. Ancak çevrimiçi derslere katılabilmeleri için gereken internet bağlantısı, bilgisayar/tablet vb. teknolojik imkanların olmaması; sahip olunan teknolojik cihazların ortak kullanılması, internet kotasının bitmesi, EBA, ZOOM vb. platformlarda karşılaşılan sistemsel arızalar ve derste yaşanan bağlantı sorunları gibi durumların da çevrimiçi derslerin verimliliğini ve öğrenci motivasyonunu olumsuz etkilediği belirtilmiştir. Ayrıca çevrimiçi derslerde yapılan ölçme değerlendirme uygulamalarındaki belirsizlik; sınavların iptali ya da hakedilenden az ya da fazla notlar verilmesi gibi nedenlerin süreci de olumsuz yönde etki ettiği ifade edilmiştir. Çevrimiçi öğrenme ortamlarına zorunlu geçişle birlikte öğretmenlerin mesleki ve dijital yeterliliklerinin artırılması gerektiği vurgulanarak çevrimiçi ders içeriklerinin zenginleştirilmesi ve öğretmenlere teknolojiyi kullanma yönünde eğitimler verilmesinin yararlı olacağı belirtilmiştir. Öğrencilerin pandemi sürecinde evlerinde izole olmaları, okula gidememeleri, sosyalleşememeleri, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla yeterince iletişim kuramamaları gibi durumlar da çevrimiçi derslere yönelik görüşlerinde ifade edilmiştir. Araştırmanın katılımcı grubunda yer alan öğrenciler, Covid-19 döneminde sağlık ve güvenlik gibi gerekçelerle eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması adına çevrimiçi derslerin kullanılmasının faydalı olduğunu belirtmişler; ancak çevrimiçi öğrenme ortamlarının yüz yüze eğitimin yerine geçemeyeceğini vurgulamışlardır. Araştırma sonunda, pandemi sürecindeki çevrimiçi derslerin olumlu ve olumsuz yönleri öğrenci görüşlerine göre tartışılarak, gelecekteki eğitim çıktılarının kalitesini iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the opinions of secondary school students about online courses in the Covid-19 period. The study group of the research consists of a total of 28 students studying at the 7th and 8th grade levels in a public and private school affiliated to the Ministry of National Education in Ankara during the 2021-2022 academic year. In this qualitative study, the phenomenology design was used. The qualitative data of the study has been collected by face-to-face individual interview method with the participants using a semi-structured interview form prepared by the researcher; Content analysis method has been used in the analysis of the data. The data obtained in the research are in the context of the technological opportunities that students have to attend online classes during the Covid-19 period, assessment and evaluation applications in online lessons, student motivations in online lessons, advantages and disadvantages of online lessons, the efficiency of online platforms and lessons, and their views on online and face-to-face education. In the study, the positive aspects of online courses due to the fact that the risk of transmission at home during the Covid-19 period is less, the home environment is more comfortable and there is no rush to go to school have been emphasized by the students. However, it has been stated that situations such as internet connection, computer/tablet etc. required to attend online classes, lack of technological facilities; common use of owned technological devices, expiration of internet quota, system failures in the EBA, ZOOM etc. platforms and connection problems in the course negatively affect the efficiency of online courses and student motivation. In addition, it has been stated that the uncertainty in assessment and evaluation practices in online courses; the reasons such as the cancellation of the exams or the giving of less or more grades than deserved had a negative impact on the process. Emphasizing the necessity of increasing the professional and digital competencies of teachers with the compulsory transition to online learning environments, it has been stated that it would be beneficial to enrich the content of online courses and to train teachers to use technology. Situations such as the isolation of students at home during the pandemic process, their inability to go to school, their inability to socialize, and their inability to adequately communicate with their teachers and friends have also been expressed in their opinions regarding online lessons. The students in the participant group of the research have stated that it is beneficial to use online courses in order not to interrupt educational activities for reasons such as health and safety during the Covid-19 period; however, they have emphasized that online learning environments cannot replace face-to-face education. At the end of the research, the positive and negative aspects of online courses during the pandemic process have been discussed according to student opinions, and suggestions have been made to improve the quality of future educational outcomes.