İntrakranial anevrizmalarda endovasküler tedavi yöntemlerinin etkinliği
Efficiency of endovascular treatment methods in intracranial aneurysm
  1. Tez No: 740894
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATEM HAKAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda; intrakranial anevrizmalarda endovasküler tedavi yöntemlerinin etkinliklerini, komplikasyonlarını, morbidite ve mortalite oranlarını karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Ocak 2016- Aralık 2021 tarihleri arasında intrakranial anevrizması olan ve endovasküler yöntemle tedavi edilen 723 hasta çalışmaya dahil edildi. Rüptüre ve rüptüre olmayan anevrizmalar; balon destekli koilleme, stent destekli koilleme, akım yönlendirici stent ve bu yöntemlerin kombinasyonları ile tedavi edildi. Tedavi sonrası ve takip (6-12 ay) anevrizma oklüzyon oranları, mortalite, komplikasyonlar (işlem sırasında anevrizma rüptürü, stent trombozu gibi kısa dönem ve stent içi intimal hiperplazi gibi uzun dönem komplikasyonlar) karşılaştırıldı. Bulgular: Toplamda 723 hasta (857 anevrizma) çalışmaya dahil edildi. Hastaların 470'i (%65,01) kadındı. Subaraknoid kanama kliniği ile gelen hastalarda 383 (%44,69) anevrizma tedavi edildi. Anevrizmaların 312'sinin (%36,4) takip verisi mevcuttu (ortalama 6-12 ay takip). Takipte 239 (%76,6) anevrizmada tam oklüzyon izlendi. İşlem sonrası mortalite 71 hastada (%9,8) gerçekleşti. Toplam mortalite ve kalıcı morbidite 11,3% olarak izlendi. Posterior sirkülasyon (p:0,014) ve baby anevrizma (p:0,035) ile mortalite arasında belirgin ilişki saptandı. Ayrıca baby anevrizma ile SAK arasında ilişki izlendi (p: 0,036).
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study; we aimed to compare the efficacy, complications, morbidity and mortality rates of endovascular treatment methods in intracranial aneurysms. Materials and Methods: Between January 2016 and December 2021, 723 patients with intracranial aneurysm and treated with endovascular method were included in the study. Ruptured and non-ruptured aneurysms; balloon-assisted coiling, stent-assisted coiling, flow-guiding stent and combinations of these methods were used. Aneurysm occlusion rates, mortality, complications (short-term complications such as aneurysm rupture, stent thrombosis during the procedure, and long-term complications such as intimal hyperplasia within the stent) were compared after treatment and follow-up (6-12 months). Results: A total of 723 patients (857 aneurysms) were included in the study. 470 (65.01%) of the patients were women. Aneurysms were treated in 383 (44.69%) patients with subarachnoid hemorragia. Follow-up data were available for 312 (36.4%) aneurysms (mean follow-up of 6-12 months). Complete occlusion was observed in 239 (76.6%) aneurysms in the follow-up. Post-procedure mortality occurred in 71 patients (9.8%). Total mortality and permanent morbidity were 11.3%. A significant correlation was found between posterior circulation (p:0.014) and baby aneurysm (p:0.035) and mortality. In addition, a relationship was observed between baby aneurysm and SAH (p: 0.036).