Obez bireylerde probiyotik kullanımının kilo verme hızına etkisi
The effect of probiotic use on weight loss rate in obese individuals
  1. Tez No: 740935
  2. Yazar: ELİF MELDA ÖZGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Obezite son zamanlarda tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin mücadele ettiği bir problem haline gelmiştir. Bu problem üzerine çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmış ve farklı çözüm önerileri ileri sürülmüş olup bunlardan biri de bu süreçte probiyotiklerin kullanımıdır. Probiyotiklerin gastrointestinal sistem hastalıklarını tedavi edici etkilerin yanında, obezite gibi pek çok hastalık üzerinde bağırsaktaki bakteri kompozisyonu değiştirerek olumlu sonuçlar sağladığı görülmektedir. Bu çalışma probiyotiklerin kilo verme hızı üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, sosyal medya üzerinden online yürütülen ve beslenme programına başvuran bireylerden araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uygun olan 46 gönüllü birey (yaş ortalaması 34,12 ± 5,47 yıl; Beden Kütle İndeksi değerleri ortalaması 32,48849±1,67 kg/m2) 2021 yılı Mart ayından itibaren 8 hafta boyunca izlenmiştir. Bu bireylerden diyet+probiyotik (n=24) grubu ve diyet (n=22) grubu şeklinde 2 grup tasarlanarak kontrollü prospektif bir çalışma planlanmıştır. Bireylerin sosyo-demografik verileri, beslenme alışkanlıkları, probiyotik besin tüketim durumları ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Beslenme tedavisi almaya devam etmekte olan katılımcılardan diyet+probiyotik grubunda olanlara ek olarak günde 1 defa olmak üzere 5×109 CFU bakteri konsantrasyonu (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus rhamnosus + Prebiyotik: 40 mg Inülin) probiyotik verilmiştir. 8 hafta boyunca beslenme programına devam eden bu iki grup verileri BKİ ve antropometrik ölçümler açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışma başlangıcı ve sonucuna göre grup içi karşılaştırmalar yapılmıştır. Grup içi karşılaştırmalara göre çalışmanın sonucunda vücut ağırlığı, BKİ, kalça çevresi, bel çevresi, bel/kalça oranı ve bel/boy oranı değerleri istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde düşmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity has recently become a problem that developed and developing countries all over the world are struggling with. Various scientific studies have been conducted on this problem and different solutions have been put forward, one of which is the use of probiotics in this process. In addition to the therapeutic effects of probiotics on gastrointestinal system diseases, it is seen that they provide positive results on many diseases such as obesity by changing the bacterial composition in the intestine. This study was planned to investigate the effect of probiotics on weight loss rate. For this purpose, according to the criteria for inclusion in the study of individuals admitted to feeding programs conducted online via social media 46 volunteers (mean age 34.12 ± 5.47 years; mean body mass index values 32.48849±1.67 kg/m2) have been monitored for 8 weeks since March 2021. A controlled prospective study was planned by designing 2 groups as diet+probiotic (n=24) group and diet (n=22) group from these individuals. Socio-demographic data, nutritional habits, probiotic food consumption status and 24-hour food consumption records of individuals were taken. In addition to the participants in the experimental group who continued to receive nutritional therapy, 5×109 CFU bacterial concentrations (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus rhamnosus + Prebiotic: 40 mg Inulin) were given probiotics once a day. The data of these two groups, which continued the nutrition program for 8 weeks, were compared in terms of BMI and anthropometric measurements. In addition, in-group comparisons were made according to the beginning and the end of the study. Body weight, BMI, hip circumference, waist circumference, waist/hip ratio and waist/height ratio values decreased statistically significantly at the end of the study, according to in-group comparisons (p0.05).