Avrupa Birliği göç politikaları açısından Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde karşılıklı beklentiler
Mutual expectations in the European Union-Turkey relations in terms of the European Union migration policies
- Tez No: 740934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ÖZLEM ULTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki göç politikalarının inceleyerek ikili ilişkilerde taraflar arası karşılıklı beklentilerin analiz edilmesidir. Türkiye ve AB ülkeleri arasında coğrafi yakınlık nedeniyle tarih boyunca göç hareketleri yaşanmıştır. Bu çerçevede çalışmada göçün kavramsal çerçevesi incelenmiştir. Göç olgusu açıklayarak göçün nedenleri ekonomik, siyasi, teknolojik ve doğal nedenler başlıkları altında sentez bir bakış açısıyla incelenmiştir. Yaşanan göç hareketlerinin olumsuz etkilerini azaltmak veya göç hareketlerini fırsata çevirmek amacıyla devletler bireysel ya da Birliği'n ortak oluşturduğu göç politikalarını geliştirmek zorunda kalmışlardır. AB'nin ortak göç politikaları bu kapsamda incelenerek günümüzdeki göç hareketlerinin AB Türkiye arasındaki ilişkilere etkisi incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise Türkiye ve AB'nin göç tarihi incelenmiştir. Türkiye'nin AB ile başlattığı üyelik müzakereleri sebebiyle AB müktesebatında yer alan iltica ve göç ile ilgili bir eylem planı hazırlaması gerekmiştir. Bu nedenle Türkiye, AB'ye girebilmek ve AB mevzuatının yükümlülüklerini yerine getirebilmek amacıyla 2001 yılında imzalanan ve 2003 yılında yenilenerek uygulamaya koyduğu Türkiye Ulusal Programı incelenmiştir. Daha sonrasında ise Türkiye ve AB arasında 2013 yılında imzalanan Geri Kabul Anlaşması incelenerek günümüzdeki AB-Türkiye göç ilişkileri karşılıklı beklentiler üzerinden değerlendirilmiştir. Türkiye'nin ve AB'nin Geri Kabul Anlaşmasından beklentileri ayrı başlıklar altında incelenmiş ve mevcut problemlerin giderilmesi için bir çözüm önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to Turkey and the European Union (EU) by examining the mutual expectations between the parties in bilateral relations between migration policies is to analyze. Due to the geographical proximity between Turkey and the European Union countries, there have been migration movements throughout history. In this context, the conceptual framework of migration has been examined in this study. By explaining the phenomenon of migration, the reasons for migration were analyzed from a synthesis point of view under the headings of economic, political, technological and natural causes. In order to reduce the negative effects of the migration movements or to turn the migration movements into opportunities, states had to develop individual or joint migration policies created by the Union. The common migration policies of the European Union were examined in this context and the effects of today's migration movements on the relations between the EU and Turkey were examined. In the last part of the study, the migration history of Turkey and the European Union was examined. Due to Turkey's membership negotiations with the European Union, it was necessary to prepare an action plan regarding asylum and migration, which are included in the EU acquis. For this reason, Turkey's National Program, which was signed in 2001 and put into practice after being renewed in 2003, in order to fulfill the obligations of EU legislation in order for Turkey to enter the European Union, has been examined. Afterwards, the Readmission agreement signed between Turkey and the EU in 2013 was examined and today's EU-Turkey migration relations were evaluated on the basis of mutual expectations. The expectations of Turkey and the EU from the Readmission Agreement have been examined under separate headings and a solution proposal has been introduced to overcome the existing problems.