Mersin ilinde muz üretim alanlarının mevcut durumu ve gelişiminin ortaya konulması
- Tez No: 740965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖZARSLANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mersin İlin'de bulunan ve yeni kurulmuş olan tesislerin yapısal durumları, üreticilerin sosyoekonomik şartları, üretim esnasında karşılaşılan sorunlar ve pazarlama yapısını incelemek amacıyla konu uzmanları ile görüşülmüş ve anket çalışması yapılmıştır. Muz seralarının giderek artış göstermesi ve Mersin İli'nin doğusuna doğru kayma nedenleri araştırma amaçları arasında yer almıştır. Mevcut olan ve özellikle yeni kurulan seralarda hangi tip seraların tercih edildiği, bunlar arasında genellikle hangi tip seranın en çok tercih edildiği ve nedenleri araştırılmıştır. Anket çalışması öncesinde yapılan ön çalışmalarda daha önce tarım sektöründe deneyimi bulunmayan, eğitim düzeyi yüksek ve üniversite mezunu kişilerin de ilgisini çekmeye başlamasından dolayı daha modern ve daha geniş alanlarda yatırımlar yıldan yıla artmaktadır. Bu nedenle, muz üretimi yüksek getirili bir yatırım aracı görülmesine neden olmaktadır ve bu da tarım yapmayan memur, esnaf gibi kollarda çalışanların ve emeklilerin ilgisini çektiğinden dolayı çok hızlı bir şekilde yayılma göstermektedir. Konu ile ilgili araştırmaya/araştırmalara literatür taramasında rastlanmamış olup, özgün bir çalışma olması amaçlanmıştır. Hangi muz çeşitlerinin yaygın kullanıldığının ve muz üretimine olan yoğun ilginin sebeplerinin araştırılması amacıyla yapılan anket çalışması neticesinde, ilk muz üretim yeri olan Mersin İli'nin Anamur İlçesi'nden Tarsus'a kadar üretim alanı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak muz üretiminin batıdan doğuya doğru kaymasının sebep/sebepleri araştırılmıştır. Yapılan anketlerde muz üretim alanlarının günden güne hızlı bir şekilde artmasının nedenleri araştırılmıştır. Sektörün pazarlama yapısını ortaya koymak için gelecekte Ülkemiz açısından ithal edilen ürünler arasında birçok meyve ve sebze üretim alanları muz serası alanlarına dönüşmektedir. Muz meyvesinde net ithalatçı olan Ülkemiz, üretim alanlarının artışı ile birlikte ithalat oranımız ve döviz kaybımız azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Structural conditions of existing and newly established facilities, socio-economic conditions for the producers, problems encountered during production and to analyze the marketing structure, ınterviewed with subject matter experts and survey work has been done in Mersin. The reasons of increasing Banana greenhouses and expansion to the east of Mersin were among the research objectives. Which type and type of greenhouses are preferred and in general, which type of greenhouse is most preferred. The reasons were investigated in existing and especially newly established greenhouses. Investments in more modern and broader areas attracts the attention of people who do not have experience in the agricultural sector but have a high level of education and are university graduates. The preliminary studies carried out before the survey study are increasing every year. For this reason, banana production is seen as a high-yielding investment tool and this situation attracts the attention of those working in other fields such as non-agricultural civil servants, tradesmen or retirees, and it spreads very quickly. In the literature review, no research on the subject was found, and it was aimed to be an original study. As a result of the survey study conducted to investigate which banana varieties are widely used and the reasons for the intense interest in banana production, it was determined that the production area started to become widespread from Anamur District of Mersin to Tarsus. As a result, the reason for the shift of banana production from west to east was investigated. The surveys investigated, the reasons for the rapid increase in banana production areas from day to day. In order to reveal the marketing structure of the sector, many fruit and vegetable production areas among the products imported from our country are transformed into banana greenhouse areas.With the increase in the production areas of our country, which is a significant exporter of banana fruit, our import rate and foreign exchange loss will decrease.