Tekstil baskıcılığında, tasarımın kumaşa aktarılmasında yeni gelişmeler
New developments in transfering the design to cloth in textile printing
  1. Tez No: 74097
  2. Yazar: BANU BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Baskı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Tez konum olan 'Tekstil Baskıcılığında Tasarımın Kumaşa Aktarılmasında Yeni Gelişmeler' i incelerken, araştırmamı baskı öncesi ve baskı proseslerinin değişimi üzerine yoğunlaştırdım. Tasarım olgusunu anlatarak başlamayı uygun buldum. Bu bölümde, tekstil tasarımını ve tasarımın tekstil endüstrisinde yerinini araştırdım. Bunu takiben çağımızın teknolojisi bilgisayarın tekstil ve tasarıma getirdiği artıları ve eksileri inceledim. Tasarımdan sonra, baskı öncesi prosesleri hakkında kısaca bilgi verdim. Bununla birlikte baskının gerçekleşmesi için kullanılan boyarmaddeleri anlattım. Bundan sonraki bölümde ise, baskının tanımını yaptıktan sonra, metodlarına göre ve mekanik açıdan baskı tekniklerini araştırdım. Ve kumaş baskısının tarihçesine geçtim. Bu bölümde, tahta kalıplardan başlayarak, baskıcılığın nasıl bir tarihsel geçmişe sahip olduğundan bahssettim ve tahta blok baskıdan, tezim için esas aldığım rulo baskıya değin konuyu getirdim. Rulo baskıcılığın aşmalarını, tek renkli ve çok renkli rulo baskı makinalarını, diğer rulo baskı modifikasyonlarını, rulo baskıda kalıp hazırlama işlemlerini ve farklı yöntemlerini anlattım. Rulo baskıcılığın VI20. yy. 'daki gelişimini, günümüzde tercih edilme ve tercih edilmeme sebeplerini firmalarda yaptığım araştırmaların sonuçları olarak yazdım. Araştırmalarımın beni getirdiği bu nokta da, rulo baskıcılığın bir devamı gibi görülen Rotasyon baskıcılığın çok tercih edimesi sebebiyle rotasyon baskıcılığını araştırmak oldu. Bu bölümde, rotasyon baskı tekniğini, kalıp hazırlama işlemlerini ve yeni gelişmelerini anlattım. Bundan sonra, rotasyon baskıcılığın Türkiye'deki konumunu inceledim. Yaptığım araştırmalar ve gittiğim firmalar doğrultusunda rotasyon baskıcılığın bölgelere dağılımını yazdım ve gittiğim firmalarda bulunan baskı teknikleri hakkında bilgi verdim. Türkiye'deki baskı konumunu belirledikten sonra, dünya baskı endüstrisindeki gelişmeleri araştırdım. Son bölümde ise, baskı endüstrisinin geleceği ile ilgili olarak bilgi verirken, tekstil baskıcılığını ekileyen faktörlerden ve tekstil baskıcılarının beklentilerinden söz ettim. Ve sonuç olarak baskı öncesi ve baskı proseslerinin değişim yapısını vererek tezimi tamamladım. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY I concentrated my study on the changes of pre-printing and printing processes, while studying the New Developments in Transfering the Design to Cloth in Textile Printing being the subject of my thesis. I consider wise to start by explaining the concept of design. In this section, I studied the textile design and the position of design in the textile industry. Later, I investigated the pluses and minuses brought forward by the computer, the technology of our era, to the textile and design. I summarized the information related to pre-printing processes after design. In line with it, I explained the dye materials used for the realisation of printing. In the following section, I defined the printing and studied the printing techniques according to its methods and mechanics. And I passed to the history of cloth printing. In this section, I dissussed starting by wooden mouldings and continuing with the historical past - of printing, and I carried the subject from the wooden block printing to the roller printing, being the main subject of my thesis. I described the stages of roller printing, single color and multi color roller printers, other roller printing modifications, mould preparation and different methods. I wrote down the reasons of preference and non-preference of roller printing today upon its VIIIdevelopment in 20th Century as the results of my investigations in many firms. In the point I was taken to by my studies, I studied the rotative printing due to the much preference of rotative printing that seems to be a continuation of roller printing. In this section, I explained the rotative printing technique, mould preparation procedures and the new developments. Later, I investigated position of rotative printing in Turkey. I wrote down the distribution of rotative printing to the regions in line with my studies and visited firms, and supplied information about the printing techniques of firms that I visited. After determining the position of printing in Turkey, I studied the developments of the printing industry in the world. In the last section, while I supplied information related to the future of printing industry, I also discussed about the factors affecting the textile printing and the expectations of the textile printers. And consequently, I concluded my thesis by supplying the changing structure of pre-printing and printing processes. IX