Turizm toplumlar arası önyargıları azaltıyor mu? Türkiye'de tatil yapma durumuna göre Türklere ve Türkiye'ye bakış açısı; Kiev örneği
Does tourism reduce prejudices between societies: Perspectives of the Ukrainian people towards Turks and Turkey, according to having holiday in Turkey; case of Kiev citizens
- Tez No: 740996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye turizm potansiyeli oldukça zengin olan bir ülkedir. Her geçen yıl milyonlarca yabancı turist ülkeyi ziyaret etmektedir. Gelen yabancılar Türk kültürü Türk insanları ile etkileşim kurmaktadırlar. Bu etkileşim sayesinde yabancıların ülkeye bakış açıları ve Türk insanlarını algılama şekilleri değişmektedir. Bu araştırmanın amacı toplumlararası önyargıların azaltılmasında turizmin etkilerini Ukraynalı turistlerin Türkiye'ye bakış açısı yönünde ölçmeye çalışmaktır. Ukraynalıların Türkiye'de tatil yapma durumuna göre turizmin toplumlararası önyargıyı azaltıp azaltmadığı sorusuna cevap bulmaktır. Son yıllarda Türkiye'yi turizm amaçlı ziyaret eden Ukraynalı sayısında yaşanan artışlar Türklerin son yıllarda yurt dışı seyahatlerinde tercih ettikleri ülkeler arasında Ukrayna'nın olması için araştırmanın Ukraynalılar üzerine yapılması tercih edilmiştir. Yapılan bu çalışmada Ukraynalıların Türklere ve Türkiye'ye bakış açısını ölçmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ikamet eden 423 kişiden toplanmıştır ve SPSS istatistiki paket programları üzerinden analiz edilmiştir. Birkaç farklı çalışmadan yaralanarak oluşturulan ve çalışma alanında ilk kez sınanan ölçek için açımlayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Hipotezleri test etmek için katılımcıların tatil durumuna ve demografik özelliklerine göre Anova ve t- testi uygulanmıştır. Ukrayna vatandaşlarının Türkiye ve Türkler hakkındaki görüşlerinde farklılık olup olmadığı farklılık analizleri ile sınanmıştır. Çalışma sonucuna göre turizm toplumlar arası önyargıyı azaltmaktadır. Ukraynalıların tatil yapma durumuna ve demografik özelliklerine bağlı olarak Türkiye ve Türklere olan bakış açılarında farklılık olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is of very rich tourism potential. Millions of foreign tourists visit the country every year. Incoming foreigners interact with Turkish culture and Turkish people. Therefore, foreigners' perspectives on the country and the way they perceive Turkish people may change. Utilizing Ukrainians perspectives based on whether they visited Turkey or not, the aim of this research is to examine whether tourism reduces inter-communities bias. Since the number of Ukrainian tourists visiting Turkey has increased recently, and Ukraine is among the countries that Turkish citizen have preferred for their holidays abroad in recent years, it was preferred to conduct the research on Ukrainians. In this study, the quantitative research method was used to evaluate the perspective of Ukrainians towards Turks and Turkey. The data were collected from 423 people residing in Kiev, the capital of Ukraine, and analyzed through multivariate statistical methods. Firstly, an exploratory factor analysis was applied, since the questionnaire was adopted from several different studies and tested for the first time in the study area. Afterwards, to test the hypotheses, t-tests, ANOVA and post hoc tests were applied. The findings reveal that tourism may lead to reduced bias between societies. It is pointed out there are differences in the perspectives of Ukrainians towards Turkey and Turks, depending on having a holiday in Turkey or not, and some demographic characteristics.