IB-DP students' views of academic buoyancy in Turkey
Türkiye'de IB-DP öğrencilerinin akademik engelleri yürütme becerisi hakkında görüşleri
- Tez No: 740997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÜVERCİN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de eğitim sistemi, öğrencileri küçük yaşlardan itibaren test hazırlığına yönlendirmekte ve dolayısıyla da daha fazla ezber temelli hale gelmektedir. Bundan dolayı öğrenciler, üniversite gibi daha yüksek seviyede kendilerini başarıya götürecek gerekli becerileri geliştirememektedirler. Yetersiz yüksek seviye düşünme becerileri ve diğer becerilerin yanı sıra öğrenciler bir öğrencide bulunması gereken temel özelliklerden de yoksun kalmaktadır. 2000 'li yıllarda ortaya atılan akademik engelleri yürütme becerisi kavramı, öğrencilerin gündelik yaşamlarında karşılarına çıkan akademik zorluklar ve engellerle başa çıkma becerisi olarak tanımlanmaktadır. Akademik engelleri yürütme becerisinin motivasyona dayalı 5 bileşeni bulunmaktadır ve bunlar akademik engelleri yürütme becerisinin 5C'si olarak adlandırılmaktadır (confidence, coordination, commitment, composure ve low uncertain control). Bu 5C özgüven, koordinasyon, bağlılık, sakinlik (düşük kaygı), ve kontroldem oluşmaktadır. Bu çalışma, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı'nda öğrenim gören öğrenciler tarafından akademik engelleri yürütme becerisinin 5C'sinin kullanımını programda yer alan öğrenciler ve öğretmenlerin görüş ve deneyimleri ışığında araştırmayı amaçlamaktır. Bu amaca ulaşmak için nitel araştırma yöntemi uygulanmış ve desen olarak fenomenoloji yaklaşımı benimsenmiştir. Veri toplama süreci, 13'ü farklı özel liselerde DP programında öğrenci olan, 7'si de farklı özel okullarda DP öğretmeni olarak görev yapmakta olan 20 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir.Veri toplarken yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Bu görüşmeler Zoom üzerinden kaydedilmiş ve tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, koordinasyon, özgüven ve bağlılığın DP öğrencilerin akademik çalışmaları açısından önemli faktörler oluğunu göstermiştir. Bunları etkileyen bir diğer önemli faktör pozitif öğretmen-öğrenci etkileşimi olmuştur. Akran etkileşimi de bir faktör olarak çıksa da diğerleri kadar önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The education system in Turkey has become more dependent on test preparation and memorization from early ages. For this reason, students are not able to develop some necessary skills that will lead them to achievement in high level learning environments such as universities. Besides insufficient high level thinking abilities and skills they also lack some basic qualities of a student. Academic buoyancy is a concept which was coined in 2000s refers to students' ability to cope with daily challenges that they face during their academic studies. There are five motivational components of academic buoyancy which are called the 5Cs of academic buoyancy which are confidence, coordination, commitment, composure and control (low uncertain control). This study aims to explore the use of the 5Cs of academic buoyancy by the IB DP students in Turkey through the views and experiences of IB DP students and teachers. To reach this qualitative research method was used for the study and phenomenology pattern was used to design the study. The data were collected from 20 participants 13 of whom are DP students from different high schools in Turkey and 7 of whom are DP teachers from various high schools. Semi-structured interviews were conducted with the participants to gather data. The interviews were recorded on Zoom and analysed using thematic analysis. The results indicated that coordination, confidence and commitment were significant factors that played an important role in the studies of DP students. Another significant factor affecting these was to be positive student-teacher interaction. Peer interaction also came out as a factor but not as significant as the previous ones.