SARS cov-2 sepsis ile noncovid sepsis aynı sendrom mu
Are SARS COV-2 sepsis and noncovid sepsis the same syndrome
  1. Tez No: 741026
  2. Yazar: ÖZLEM MELİKE EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, UZMAN MEHMET SÜLEYMAN SABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışmada, SARS CoV-2 etkenli viral sepsisi diğer patojenlere bağlı gelişen pnömosepsis etkenleri ile karşılaştırarak, patojen-konak ilişkisini, kliniği etkileyen organ hasarını, iki sepsis türünün benzer ve farklı özelliklerini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde; 2019-2021 tarihleri arasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine göre kritik Covid-19 tanısı alarak yoğun bakım ihtiyacı olan 414 hasta ile 2016-2019 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesinde sepsis-3 (şüpheli enfeksiyon odağı + SOFA≥ 2 artış) tanı kriterlerini karşılayan 303 pnömosepsis tanılı hastanın verileri geriye dönük olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, mortalite oranları, yoğun bakım kalış süreleri, gelişen sekonder organ disfonksiyonu, laboratuvar ve mekanik ventilasyon parametreleri kabul ve bir haftalık takip süresince değişimleri iki grup arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: Giriş parametrelerinden elde edilen SOFA skorlamasında, covid sepsis (CS) grubunda ortalama SOFA skoru 8,2 ± 2,9 ve noncovid sepsis (non-CS) grubunda 7,2 ± 3,7 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, we aimed to compare the pathogen-host relationship, organ damage affecting the clinic, and similar and different features of the two sepsis types by comparing viral sepsis caused by SARS CoV-2 with the agents of pneumosepsis caused by other pathogens. MATERIALS and METHODS: In University of Health Sciences, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit; Between 2019-2021, 414 patients who were diagnosed with critical Covid-19 according to the World Health Organization (WHO) criteria and the data of 303 patients with pneumosepsis who needed intensive care and met the diagnostic criteria for sepsis-3 (suspected focus of infection + SOFA≥ 2 increase) in the intensive care unit between 2016-2019 were reviewed retrospectively. The demographic data of the patients, mortality rates, length of stay in the intensive care unit, developing secondary organ dysfunction, laboratory and mechanical ventilation parameters during admission and one-week follow-up were compared between the two groups. RESULTS: In the SOFA scoring obtained from the entry parameters, the mean SOFA score was 8,2 ± 2,9 in the covid sepsis group and 7,2 ± 3,7 in the noncovid sepsis (non-CS) group.