Anne baba davranışlarının 3-6 yaş çocuklarda oyun davranışına ve sosyal gelişimine etkisi
The effect of parental attitudes on play behavior and social development of 3-6 years old children
- Tez No: 741027
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada“Anne Baba Tutumlarının 3-6 yaş Çocuklarda Oyun Davranışına ve Sosyal Gelişimine Etkisi”incelenecektir. Araştırmada 'Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ), Çocuklar İçin Oynama Eğilimi Ölçeği (ÇOEÖ)' ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Anne baba tutumlarının çocukların hayatında önemli etkisi olduğu bilinmektedir bu sebepten de çocuklar gördükleri tutum ve davranışları hayatlarında birçok alanda yansıtmakta ve kendilerinde davranış problemi olarak da göstermektedir. Bu çalışmada çocukların sosyal gelişimine etkisi“sosyal kendiliğindenlik”üzerinden ele alınmıştır. Bu çalışmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme kullanılmıştır. Evreni temsil etmemektedir. Anne baba tutum ve davranışları çocukların oyun kurmasında etkisi olabileceği görülmüştür. Çocukların oyunlarda hangi rolleri üstlendikleri ve oyun sürecinde nasıl tutumlar sergiledikleri de anne baba tutum ve davranışlarının etkili olabileceği görülmüş bu yönde araştırma yapılmıştır. Anne baba tutumlarının çocukların hayatında önemli etkisi olduğu bilinmektedir bu sebepten de çocuklar gördükleri tutum ve davranışları hayatlarında birçok alanda yansıtmakta ve kendilerinde davranış problemi olarak da gösterebilmektedir. Araştırmada bu davranışların çocukların sosyal gelişimlerine nasıl etki ettiği, baskıcı anne babanın çocuğundaki etkilerle hoşgörülü anne baba tutumundaki çocuğun etkileri bunların oyuna ve sosyal gelişime sağladığı sorunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, 'Parenting Child-rearing Attitudes Scale (APTS), Children's Play Tendency Scale (CIES)' and Personal Information Form were used. In this study,“The Effect of Parental Attitudes on Play Behavior and Social Development of Children aged 3-6”will be examined. It is known that parental attitudes have a significant impact on children's lives, for this reason, children reflect the attitudes and behaviors they see in many areas of their lives and show them as behavioral problems in themselves. In this study, the effect of children's social development is discussed through“social spontaneity”. In this study, convenience sampling, one of the non-probability sampling methods, was used. It does not represent the universe. It has been observed that the attitudes and behaviors of parents may have an effect on children's playing. It has been observed that the attitudes and behaviors of parents can be effective in which roles children undertake in games and what attitudes they display during the game process. It is known that parental attitudes have a significant impact on children's lives. Therefore, children reflect the attitudes and behaviors they see in many areas of their lives and may show them as behavioral problems themselves. In the study, how these behaviors affect children's social development, the effects of oppressive parents on their children and the effects of tolerant parents' attitudes on the child's play and social development problems were examined.