Psikoloji bölümü öğrencilerinin programlamaya karşı tutumlarının, dijital okuryazarlıklarının ve programlamayı kabul düzeylerinin sosyal bilişsel kuram çerçevesinde incelenmesi
A study of psychology students' attitude to programming, digital literacy and acceptance levels of programming within the framework of social cognitive theory
  1. Tez No: 741028
  2. Yazar: İBRAHİM PAŞA AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KUKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çağın geliştiği ve teknolojik yeterliliklerin önemli bir hal aldığı günümüzde okullardan mezun olan öğrencilerin çağın ve alanlarının gerektirdiği dijital yeterliliklere sahip olması oldukça önemlidir. Psikoloji bilimi, bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte teknolojiyi kullanan ve ondan daha fazla yararlanan bir bilim dalı olmuştur. Ülkemizde de bazı üniversitelerin psikoloji bölümlerinde öğrencilere programlama eğitimi verilmeye başlamıştır. Araştırmanın amacı psikoloji bölümünde okuyan öğrencilerin dijital okuryazarlıklarının, programlamaya karşı tutumlarının ve programlamayı kabul düzeylerinin sosyal bilişsel kuram çerçevesinde incelenmesidir. Araştırmada programlamayı kabul düzeyi ölçeğinin Türkçeye uyarlanması çalışması yapılmış ve dijital okuryazarlık ölçeği ile programlamaya karşı tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 4 üniversiteden 244 psikoloji bölümü öğrencisi katılmış ve psikoloji bölümü öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyinin erkek öğrencilerde daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Dijital okuryazarlık düzeyi sınıf seviyesine göre incelendiğinde 1. sınıf öğrencilerin dijital okuryazarlık seviyesinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Lisans döneminde programlama eğitimi alan öğrencilerin de dijital okuryazarlık düzeyinin programlama dersi almayan veya lisans öncesi programlama dersi alan öğrencilere göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin programlamaya karşı tutumları incelendiğinde cinsiyete yönelik bir farklılık görülmemiştir. Sınıf düzeyine bakıldığında ise 1. sınıf öğrencilerinin diğer sınıf kademelerine göre olumlu tutum geliştirdikleri tespit edilmiştir. Programlamaya karşı tutum programlama geçmişine göre incelendiğinde ise daha önce programlama dersi alan ve almayan öğrenciler arasında bir tutum farkı görülmemiştir. Programlamayı kabul düzeyinde kız ve erkek psikoloji bölümü öğrencileri arasında bir farklılık tespit edilmemiştir. Programlamayı kabul düzeyi 1. sınıf öğrencileri lehine farklılık göstermiştir. Programlamayı kabul düzeyinde programlama geçmişine yönelik bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan araştırmada dijital okuryazarlık düzeyi ile programlamaya karşı tutum arasında ve programlamaya karşı tutum ile programlamayı kabul arasında olumlu bir ilişki görülmüştür. Araştırmada dijital okuryazarlık düzeyi ve programlamaya karşı tutumun programlamayı kabulünü pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar ile literatüre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important that students who graduate from schools have the digital competencies required by the age and their fields in today's world where the age has developed and technological competencies have become important. With the development of computer technologies, psychology has become a branch of science that uses technology and benefits more from it. In our country, some universities have started to give programming education to students in psychology departments. The aim of the research is to examine the digital literacy, attitudes towards programming and acceptance levels of students studying in the psychology department within the framework of social cognitive theory. In the research, the adaptation of the acceptance level scale to Turkish was carried out and the digital literacy scale and the attitude towards programming scale were used. 244 psychology department students from 4 universities participated in the research and it was concluded that the digital literacy level of psychology department students was higher than male students. When the digital literacy level is examined according to the grade level, it is seen that the digital literacy level of the 1st grade students is higher. It has been determined that the digital literacy level of the students who received programming education during the undergraduate period is higher than the students who did not take programming courses or who took pre-bachelor programming courses. When the students' attitudes towards programming were examined, no gender difference was observed. Looking at the grade level, it was determined that the 1st grade students developed a positive attitude compared to the other grade levels. When the attitudes towards programming were analyzed according to their programming background, no difference was observed between the students who took programming courses and those who did not. There was no difference between male and female psychology students at the programming acceptance level. Programming acceptance level differed in favor of 1st year students. There was no difference in programming background at the programming acceptance level. In the study, a positive relationship was observed between the level of digital literacy and the attitude towards programming, and between the attitude towards programming and acceptance of programming. In the research, it was seen that the level of digital literacy and attitude towards programming positively affected the acceptance of programming. With the results obtained as a result of the study, suggestions were made to the literature.