Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin boş zaman yönetim becerisi ile mutluluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leisure time management skills and happiness level of sport sciences faculty students
- Tez No: 995964
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin boş zaman yönetimi becerileri ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre karşılaştırılmasıdır. Araştırma nicel yöntem kapsamında ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Çalışma grubunu, gönüllü olarak araştırmaya katılan ve kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 389 Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, boş zaman yönelimi ölçeği ve mutluluk ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Boş zaman yönetimi alt boyutlarından amaç belirleme ve yönetme, boş zamana yönelik tutum ve değerlendirme ile mutluluk arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Programlama alt boyutunun mutlulukla negatif yönlü ve düşük düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre programlama ve mutluluk boyutlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,05). Bölüm değişkenine göre, özellikle Rekreasyon bölümü öğrencilerinin amaç belirleme, boş zaman tutumu ve değerlendirme boyutlarında daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmüştür (p<0,05). Yaş, sınıf düzeyi ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anne–baba eğitim durumuna göre ise yalnızca mutluluk boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p<0,05). Sonuç olarak, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinde boş zaman yönetimi ile mutluluk arasındaki ilişkinin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Boş zamanın nitelikli, esnek ve birey merkezli biçimde olması, öğrencilerin yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluşunu destekler. Üniversitelerde, öğrencilerin boş zaman farkındalığını ve öz-yönetim becerilerini geliştirmeye yönelik, ilgi ve ihtiyaçlara dayalı etkinliklerin yaygınlaştırılması önemli bir gereklilik olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between leisure time management skills and happiness levels among students of the Faculty of Sports Sciences and to compare these variables according to various demographic characteristics. The study is based on a correlational survey model within the scope of quantitative methods. The study group consists of a total of 389 students from the Faculty of Sports Sciences who voluntarily participated in the study and were selected using convenience sampling. A personal information form, a leisure orientation scale, and a happiness scale were used as data collection tools. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, and Pearson correlation analysis were applied in the analysis of the data. Positive and significant relationships were found between the subdimensions of leisure time management, namely goal setting and management, attitudes and evaluation towards leisure time, and happiness. The programming sub-dimension was found to be negatively and weakly correlated with happiness. Significant differences were found in the programming and happiness dimensions according to the gender variable (p<0.05). According to the department variable, students in the Recreation department, in particular, were found to have higher scores in the goal setting, leisure attitude, and evaluation dimensions (p<0.05). No significant differences were found based on age, grade level, and marital status variables. Based on parents' educational status, a significant difference was found only in the happiness dimension (p<0.05). In conclusion, the relationship between leisure time management and happiness among sports science faculty students appears to have a multidimensional structure. Qualitative, flexible, and individual-centered leisure time supports students' life satisfaction and psychological well-being. In universities, it can be considered an important requirement to promote interest and need-based activities aimed at developing students' leisure awareness and self-management skills.