Farklı emülgatörler kullanılarak üretilen yoğurt dondurmasının kalitesi
The quality of yoghurt ice cream produced with different emulgators
  1. Tez No: 741045
  2. Yazar: CEYDA İPCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada yoğurt dondurması yapımında kullanılan farklı emülgatörlerin dondurmanın mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada yoğurt dondurması kalitesine etki eden ideal emülgatör veya emülgatör karışımını tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada mikrobiyal starter kültür ile yoğurt üretilmiş ve yoğurttan 7 farklı yoğurt dondurması üretilmiştir. Üretimde ve analizlerde standart yöntemler kullanılmıştır. Bulgular: Dondurması örneklerinin Total Aerobik Mezofilik Bakteri(TAMB) sayısı 4,40 Log kob/g ile 4,91Log kob/g arasında değişmiştir. Tüm örneklerin maya ve küf sayısı 2,00 Log kob/g'ın altında koliform sayısı da
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the effect of different emulsifiers used in making yogurt ice cream on the microbiological, physical, chemical and sensory properties of ice cream. In this study, it was aimed to determine the ideal emulsifier or emulsifier mixture that affects the quality of yogurt ice cream. Method: In this study, yoghurt was produced with microbial starter culture and 7 different yoghurt ice creams were produced from yoghurt. Standard methods were used in production and analysis. Results: Total Aerobic Mesophilic Bacteria (TAMB) count of the ice cream samples ranged from 4.40 Log cfu/g to 4.91Log cfu/g. Yeast and mold counts of all samples were below 2.00 Log cfu/g and coliform count was