Conservation of modern residential heritage: Developing principles and proposals for 'Merbank Houses' in Ankara
Modern konut mirasının korunması: Ankara Merbank Evleri için koruma prensipleri ve önerileri geliştirilmesi
  1. Tez No: 741043
  2. Yazar: MELİS SÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu tez, 20. yüzyılın konut mimarisinin korunmasına odaklanmış olup, 1950lerde Ankara'da bir konut yerleşimi olarak üretilen Merbank Evlerini ele almaktadır. 1950 ile birlikte Ankara, politik ve sosyo-ekonomik bağlamda, aynı zamanda şehir planlaması, yapılı çevre ve mimari uygulamada köklü değişikliklerin konusu oldu. Daha önce yabancı mimarların egemen olduğu devlet odaklı yürütülen mimari uygulamalara yerel mimarlar yön vermeye başladı. Ulusal bir tarz arayışı, daha işlevsel ve akılcı bir yaklaşım lehine geride bırakıldı. Bu radikal değişiklik sadece 1950ler ve 1960ların başında yerel mimarların uygulamalarını etkilemekle kalmadı, aynı zamanda yapılı çevrede, özellikle konut mimarisinde sonuçlar verdi. Bu deneysel dönemde Keçiören, yeni sosyo-ekonomik bağlam ve yeni mimari yaklaşımlar doğrultusunda modern bir yerleşim bölgesi olarak ortaya çıkar. Ankara'nın modernleşmesinin önemli bir temsilcisi olan Keçiören ilçesi, Merkez Bankası üyeleri için yapılan kooperatif evleri de dahil olmak üzere modern konut mimarisinin örneklerini barındırmaktadır. Mimar Sedat Çağlar tarafından farklı tipolojilerdeki konutlar ile beraber pazar, okul, dinlenme tesisleri ve açık hava sineması gibi kamusal mekanlarıyla bir kompleks olarak tasarlanan Merbank Evlerinin (Merkez Bankası Kooperatif Evleri Üyeleri) projesi 1957 yılında onaylandı. Günümüzde, kamusal mekanların hepsi yıkılmış olup, çoğu konut yapısı da hızla yıkılmaktadır. Kalan örnekler ise, bölgenin hızlı dönüşümü ve kullanıcılarının değişen talepleri nedeniyle değişiklik ve yıkıma maruz kalmaktadır. Sonuç olarak, bu tez Türkiye'de 20. yüzyıl ortalarında konut mimarisi mirasının önemli bir örneği olarak Keçiören ilçesindeki Merbank Evlerini belgelemeyi, analiz etmeyi ve değerlendirmeyi ve bunların korunması için kullanıcı odaklı öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the conservation of mid 20th century residential architecture through the case of Merbank Houses in Ankara, which has emerged as a residential area in the 1950s. Starting from the 1950s, Ankara became the subject of radical changes in political and socio-economic context, and in terms of city planning, built environment, and architectural practice. The state-led architectural practice, which had previously been dominated by foreign architects, began to be headed by local architects. The search for a national style were left behind in the favour of a more functionalist and rationalist approach. This radical change affected not only the practice of local architects during 1950s and early 1960s but also produced results in built environment, especially in the residential architecture. As an important example of Ankara's modernization, the cooperative houses for the members of Central Bank, Merbank Houses project was approved in 1957, which was designed by architect Sedat Çağlar as a housing complex in different typologies together with public amenities. Currently, all public buildings and open areas have already been demolished as have many of the residential buildings. Those that remain are subjected to alteration and demolishment due to the rapid transformation of the district and changing demands of their users. Thus, this thesis aims to document, analyze, and assess the significance of Merbank Houses in Keçiören district as an important example of mid-20th century residential architectural heritage in Turkey and to develop conservation proposals for their users.