Ebeveynleri farklı etnik kimliklere sahip olan bireylerin sosyal kimliklerinin ve deneyimledikleri önyargıların incelenmesi
Examination of individuals' social identity whose parents have different ethnic identities and prejudice that they experience
  1. Tez No: 741081
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KARACOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynleri farklı etnik kimliklere sahip bireylerin, sosyal kimliklerini nasıl oluşturduklarını, algıladıklarını, sosyal kimlikleri ile ilgili maruz kaldıkları ve sahip oldukları önyargıları incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. Ebeveynlerinin farklı etnik kimliklere sahip olduklarını beyan eden, 19-49 yaş arası, 11 kadın 14 erkek toplam 25 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılar, toplumsal ve kültürel temelli sosyal kimliklerini tanımlarken daha yüksek oranda üst kimliği ve iki kimliği tercih etmişlerdir. Öte yandan kendilerini çevreye karşı ifade ederken daha yüksek oranda tek kimliği tercih etmişlerdir. Çoğunlukla sosyal kimlikleri arasında mesafe olmadığını belirtmişlerdir. Sosyal çevrede baskın olan kültür, bu kişilerin sosyal kimlikleri ile özdeşleşme biçimlerini etkilemiştir. Katılımcıların yaşadıkları güçlükler arasında önyargıya, ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kalma ön plana çıkmaktadır. Katılımcılar, bu durumlar ile başa çıkarken genellikle kaçınma, temkinli davranma, olumlu temas kurmaya çalışma ve çatışmaya girme yöntemlerini tercih etmişlerdir. Çalışmaya katılan kişilerin çoğunluğu, kimlikleri arasında kolayca geçiş yapabildiklerini ve sahip oldukları sosyal kimlikleri uzlaştırabildiklerini söylemişlerdir. Çok kimlikli bireylerin farklı sosyal grupları daha açık ve esnek bir şekilde değerlendirdikleri görülmüştür. Bu yüzden, farklı sosyal kimliklerden olan kişilerle temas kurmaktan rahatsızlık duymayacaklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how individuals whose parents have different ethnic identities construct and perceive their social identities, prejudices that they have and experience about their social identities. The phenomenological approach, which is one of qualitative research methods, was adopted in the study. In-depth interviews were conducted with 25 participants (11 women and 14 men), between the ages of 19-49, who declared that their parents had different ethnic identities. A semi-structured interview form was used to collect the data. The obtained data were analyzed using thematic analysis and content analysis methods. Participants preferred superordinate identities and dual identities more while they identified their ethnic and culturally based social identities. On the other hand, they used single identities more while they expressed themselves to other people. They mostly stated that there was no distance between their social identities. The dominant culture in the social environment has affected the way these people identify with their social identities. Experiencing prejudice, discrimination and exclusion are prominent difficulties that they had. In coping with these difficulties, participants generally preferred the methods of avoiding, behaving cautiously, trying to make positive contact, and engaging in conflict. The majority of people who participated in the study said that they could easily switch between their identities and reconcile their social identities. It has been observed that individuals with multiple identities could evaluate different social groups more openly and flexibly. Therefore, they stated that they would not be bothered to make contact with people with different social identities.