Nörodejeneratif hastalıklarda helicobacter pylori'nin spesifik farklı antijenlerine karşı gelişen seropozitifliğin araştırılması ve önemi
Investigation and importance of seropositivity developing against specific different antigens of helicobacter pylori in neurodegenerative diseases
  1. Tez No: 741087
  2. Yazar: RÜVEYDA AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR S. KOCAZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Giriş: Helicobacter pylori (Hp)'ye karşı gelişen pro-enflamatuar faktörlerin nöroenflamasyonu ve toksisiteyi indükleyebileceği düşünülerek, Hp'nin nöroenflamasyonla ve beraberinde gelişebilecek AH, PH ve MS gibi nörodejeneratif hastalıklarla olası ilişkisine dair bazı hipotezler öne sürülmüştür. Bu hipotezlerden biri; Hp'nin beyne oral-nazal koku alma yoluyla erişebileceği veya Hp'nin bozulmuş kan beyin bariyerinde (KBB) dolaşan monositler aracılığıyla beyne ulaşabileceği olup, ileri sürülen bir diğer hipotez ise, Hp'nin gastrointestinal sistemden nörodejenerasyona yol açan hızlı bir retrograd sinir ağı yoluyla beyne erişebileceğidir. Bu çalışmada, Hp ve nörodejeneratif hastalıklar arasındaki olası bir patogenez ilişkisini ortaya koyabilmek için AH, PH ve MS gibi nörodejeneratif hastalıklarda Hp'nin farklı spesifik antijenlerine karşı gelişen seropozitiflik sıklıklarını belirlemeyi ve Hp'ye spesifik virulan antijenlerle nörodejeneratif hastalıklar arasındaki olası immünopatogenez ilişkisinin değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Kesitsel, retrospektif olgu-kontrol temelli ve iki merkezli olarak planlanan bu çalışmada, ELISA yöntemiyle Hp-IgG reaktif saptanan 36 AH, 35 PH, 91 MS ve herhangi bir nörodejeneratif/demiyelinizan öyküsü bulunmayan 55 kontrol grubu olgularında Western-Blot yöntemiyle Hp'nin spesifik ve non-spesifik CagA (p120), VacA (p95), p75, FSH (p67), UreB (p66), HSP homolog (p57), flagellin (p54), p50, p41, p33, OMP (p30), UreA (p29), p26, OMP (p19), p17 antijenlerinin immünreaktiflik sıklıkları araştırılmıştır. Bulgular: AH ve kontrol grubu arasında Hp'nin spesifik antijenlerinin immünreaktiflik sıklıkları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Considering that pro-inflammatory factors against Helicobacter pylori (Hp) may induce neuroinflammation and toxicity, some hypotheses have been proposed regarding the possible relationship of Hp with neuroinflammation and neurodegenerative diseases such as AD, PH, and MS. One of these hypotheses; Hp can reach the brain via oral-nasal olfaction or Hp can reach the brain via monocytes circulating in the impaired blood-brain barrier (KBB), and another hypothesis is that Hp can reach the brain via a rapid retrograde neural network leading to neurodegeneration from the gastrointestinal tract. In this study, we aimed to determine the frequency of seropositivity against different specific antigens of Hp in neurodegenerative diseases such as AD, PD and MS, and to evaluate the possible immunopathogenesis relationship between Hp-specific virulent antigens and neurodegenerative diseases in order to reveal a possible pathogenesis relationship between Hp and neurodegenerative diseases. Materials and Methods: In this cross-sectional, retrospective case-control-based and two-center study, we selected 36 AD, 35 PD, 91 MS patients and 55 control group patients who were found to be Hp-IgG reactive by ELISA method, and 55 control group cases without any neurodegenerative/demyelinating history. Immunoreactivity frequencies of specific and non-specific of Hp CagA (p120), VacA (p95), p75, FSH (p67), UreB (p66), HSP homolog (p57), flagellin (p54), p50, p41, p33, OMP (p30) ), UreA (p29), p26, OMP (p19), p17 antigens were investigated by Western-Blot method . Results: There was no significant difference between the immunoreactivity frequencies of specific antigens of Hp between the AD and control groups (p>0.05).