Kök kanal patının farklı uygulama yöntemlerinin kanal dolumu homojenitesine etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi iledeğerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different application methods of root canal sealer on canal filling homogeneity by micro computed tomography
  1. Tez No: 741100
  2. Yazar: CEMRE CEYLAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÜÇLÜER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; şekillendirme işlemi tamamlanan daimî alt çene büyük azı dişlerin meziyal kök kanallarının, farklı kanal patı uygulama teknikleri ile doldurulması sonrası kök kanal patı homojenitesinin incelenmesidir. Bu çalışmada belirli kriterlere göre seçilen ve hazırlanan 36 adet alt çene büyük azı insan dişi kullanıldı. Örnekler deney protokolü öncesi kök kanal morfoloji açısından değerlendirilmek üzere mikro bilgisayarlı tomografi (µBT) taramasına tabi tutuldu. Değerlendirilen örnekler standardizasyonu sağlanarak rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup 1, ana kon güta perka grubu (n:9); grup 2, sonik grubu (n:9); grup 3, lentülo grubu (n:9); grup 4, ultrasonik (US) grup (n:9) olarak belirlendi. Grup örnekleri T-Endo MUST eğe sistemi ile şekillendirildi. Şekillendirme sonrası belirlenen kriterlere uygun olarak örneklerin kök kanal dolum işlemi tamamlandı. Tüm gruplarda kök kanal patı olarak epoksi rezin içerikli AH Plus kullanıldı. Kök kanal dolumu tamamlanan örnekler tekrar µBT de incelendi. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde; kanal patı uygulama yöntemleri arasında boşluk hacmi (BH) açısından, incelenen gruplar arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi (P >0,05). BH'nin toplam kanal hacmine (TKH) oranı yüzde (%) olarak değerlendirildiğinde de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (P >0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the root canal sealer homogeneity after filling the mesial root canals of permanent mandibular molars, whose shaping process has been completed, with different canal sealer application techniques. In this study, 36 mandibular molars selected and prepared according to certain criteria were used. The samples were subjected to micro-computed tomography (µCT) scanning to be evaluated in terms of root canal morphology before the experimental protocol. Evaluated samples were randomly divided into 4 groups by ensuring standardization. Group 1, main con gutta-percha group (n = 9); group 2, sonic group (n = 9); group 3, lentulo group (n = 9); group 4 was determined as ultrasonic (US) group (n = 9). Group samples were shaped with the T-Endo MUST file system. Root canal filling process of the samples was completed in accordance with the criteria determined after shaping. AH Plus containing epoxy resin was used as root canal sealer in all groups. The specimens, whose root canal filling was completed, were re-examined in µCT. When the results of the study are evaluated; There was no statistical difference between the groups examined in terms of void volume (VV) between the canal sealer application methods (P >0.05). When the ratio of VV to total canal volume (TCV) was evaluated as a percentage (%), no statistically significant difference was observed between the groups (P >0.05).