Perceptions of EFL students on barriers to online learning: A case study
Yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme engellerine dair algıları: Bir vaka çalışması
- Tez No: 741099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu deneysel olmayan, niceliksel vaka çalışması bir vakıf üniversitesinde yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme engellerini nasıl algıladıklarını ve bu engeller, çevrimiçi öğrenmeye hazırbulunuşluk, ve öğrenci demografik bilgileri arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığını araştırmayı hedeflemektedir. Hazırlık Eğitimi Birimi'nde öğrenim gören toplam 303 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Veriler, iki 5'li Likert tipi ölçüm aracı (E-öğrenme için Hazırbulunuşluk Öz Değerlendirme Ölçeği ve Çevrimiçi Öğrenmede Öğrenci Engelleri Ölçeği) ve bir demografik bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. İkili karşılaştırmalar için bağımsız t-testi, çoklu karşılaştırmalar için tek yönlü Anova testi, ve post hoc test olarak Tukey testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları katılımcıların çevrimiçi öğrenme engellerine dair algılarının orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte katılımcılar çevrimiçi öğrenmeye yüksek düzeyde hazırbulunuşluk sergilemiştir. Engel algıları kur tekrarı değişkeni için anlamlı şekilde yüksek olmuştur. Aynı zamanda çevrimiçi öğrenmeye hazırbulunuşluk ile daha önceki uzaktan eğitim deneyimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çevrimiçi öğrenme için kullanılan teknolojik cihaz öğrencilerin hem hazırbulunuşluk düzeylerini hem de engel algılarını anlamlı biçimde etkilemiştir. Son olarak, hazırbulunuşluk ölçeği ile çevrimiçi öğrenme engelleri ölçeğinin ortalama puanları arasında yüksek düzeyde bir negatif korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This non-experimental, quantitative case study aimed to investigate how EFL learners at a foundation university perceived barriers to online learning, and whether there were significant relationships between these barriers, readiness for online learning, and student demographics. A total of 303 learners studying at the Preparatory Unit constituted the sample. The data were collected using two 5-point Likert-type instruments (the Online Learner Readiness Self-assessment instrument and the Scale of Student Barriers to Online Learning) and a demographic information form. Independent t-test was used for paired comparisons, one-way Anova test was used for multiple comparisons, and the Tukey test was used as the post hoc test. The analysis results showed that the participants' perceptions of barriers to online learning were at a moderate level. However, they displayed a high level of readiness for online learning. Barrier perceptions were significantly higher for the variable of level repeat. Also, a significant relationship was found between online learning readiness and previous experience with distance education. The technological device used for online learning significantly affected both the readiness levels and barrier perceptions of learners. Finally, a high negative correlation was detected between the mean scores of the readiness scale and the barriers to online learning scale.