Girişimcilik aşamasındaki örgütlerin uluslararasılaşmasında ağ düzeneklerinin etkisi
The effect of network theory on the internationalization of organizations in the entrepreneurship stage
  1. Tez No: 741107
  2. Yazar: DOĞUKAN HAZAR ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ CENK SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli Örgütler (KOBİ), liderleri tarafından sıkı kontrol ile yönetilen ve ülke ekonomilere yaptıkları katkı ile küresel ekonominin önemli parçası konumunda bulunan girişimci örgütlerdir. Gerek ticari gerekse kar amacı gütmeyen örgütler bu statüde yer alabilmektedir. Bu tip örgütlerin, uluslararası alanda rol alarak sürdürülebilirliklerini sağlama çabaları temel uğraş noktaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Girişimci örgütlerin uluslararasılaşma süreçlerini nispeten daha büyük ve köklü örgütlerden ayıran önemli bir faktör örgütsel ağlarına önem vererek süreci yönetme isteği ile ilgilidir. Örgütsel ağların kullanımı ile birlikte, örgütlerin sahip olduğu bağlantılardan gelen bilgiler çerçevesinde pazarda hareket etmeleri, faaliyetlerini bu doğrultuda şekillendirmeleri, kaynak yaratma ve satış işlemlerinde daha tutarlı davranmalarını sağlamakta ve örgütlerin içerisinde bulunduğu çevrede meşruluk kazanma gibi kaygılarını en aza indirmesine destek olmaktadır. Bu çalışmada, yukarıda açıklanan bilgiler ışığında, belirlenen organize sanayi bölgesi ve sektöre ilişkin örgütler tespit edilerek, uluslararasılaşma süreçleri, örgütlerin içerisinde bulunduğu çevre ve örgütün sahip olduğu bağlantılar dikkate alınarak ağ kuramı çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan, iş ve inşaat makinesi sektöründe faaliyet gösteren ve uluslararasılaşma süreçlerine giriş yapan örgütler tespit edilirken firma sahiplerinin ve üst düzey yöneticilerinin ego ağları belirlenerek çalışma başlatılmıştır. Buradaki temel amaç liderlerinin özelliklerini yansıtan girişimci örgütlerin uluslararasılaşma süreci için sahip olduğu bağlantıları ortaya koymaktır. Sonrasında ağ içerisindeki ilgili aktörler belirlenmiş ve ağ analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, fuar organizatörleri, temsilcilikleri ve girişimci örgütleri bu anlamda destekleyen kuruluşlar ağ içerisindeki en önemli aktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aktörlerin özellikle girişimci örgütlerin uluslararasılaşma süreçlerinde bir nevi aracı rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Son olarak, yapılan analizler sonucunda girişimci örgütlerin uluslararasılaşma sürecini gösteren bir model ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Organizations (SMEs) are entrepreneurial organizations managed by their leaders with strict control and are an essential part of the global economy with their contribution to the national economies. Both commercial and non-profit organizations can take part in this status. The efforts of these types of organizations to ensure sustainability by taking a role in the international arena appear as their focus. An important factor that distinguishes the internationalization processes of entrepreneurial organizations from relatively larger and well-established organizations is the desire to manage the process by giving importance to their organizational networks. With the use of organizational networks, it enables organizations to act in the market within the framework of the information coming from the connections they have, to shape their activities accordingly, and to help organizations minimize their concerns such as gaining legitimacy in their environment. In this study, the organizations related to the determined organized industrial zone and the sector were designated and the internationalization processes of them are tried to be explained within the framework of network theory, considering the connections of the organization and the environment in which the organizations are located. In this direction, the organizations that entered the internationalization processes in the sector were identified and the ego networks of the company owners and senior managers were determined, and the study was started. Main purpose is to reveal the connections of entrepreneurial organizations that reflect the characteristics of their leaders. The relevant actors in the network were determined and the network was analysed. As a result, the fair organizers, their representatives, and the organizations that support the entrepreneurial organizations in this sense appear as the most important actors in the network. It has been determined that these actors play a kind of intermediary role, especially in the internationalization processes of entrepreneurial organizations. Finally, a model has been presented that shows the internationalization process of entrepreneurial organizations.