Perceptual inaccuracies in marketing relationships
Pazarlama ilişkilerindeki algısal farklılıklar
  1. Tez No: 741141
  2. Yazar: ZEYNEP MÜGE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZSOMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez pazarlama ilişkilerindeki algısal farklılıklara ışık tutmaktadır. Algısal farklılıklar, sosyal psikoloji, davranışsal karar teorisi ve örgütsel davranış gibi birçok alanda araştırılmışken, pazarlama literatürünün, birçok finansal ve ilişkisel sonuçları olan bu konuya olan ilgisi nispeten yenidir. Tez, pazarlama alanındaki algısal farklılıkları inceleyen iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm pazarlama ilişkilerindeki algısal farklılıklar hakkındaki mevcut bilginin bütünleştirici ve aynı zamanda eleştirel bir incelemesini sunmaktadır. Yine bu bölümde, bu algısal farklılıkların öncülleri ve sonuçları analiz edilmekte, ilgili moderatörler belirlenmektedir. Özellikle satış elemanı – müşteri ilişkilerine odaklanılarak, mevcut araştırmaların bir sentezi ortaya konmakta, ortaya çıkan kavramsal çerçeve geliştirilmekte ve bu alandaki araştırma boşlukları belirlenmektedir. Çeşitli teorilerden yola çıkarak, çelişen bulguların uzlaşması ve anlaşılması sağlanırken, gelecekteki araştırmalara rehberlik edebilecek önermeler geliştirilmektedir. Tezin ikinci bölümünde ise global bir markanın yerel iştirakindeki standardizasyon düzeyiyle ilgili olarak, yerel iştirak yöneticileri ve yerel tüketiciler arasındaki algısal farklılıklar araştırılmaktadır. Araştırma sonuçları, gelişmekte olan piyasalardaki yerel tüketicilerin global markaları olduğundan daha az standart olarak algıladıklarını ortaya koymaktadır. Bu algısal farklılıklar hem global markaların ürünleri hem de bu markaların konumlandırmaları ile ilgili olarak gözlenmektedir. Bu çalışmada bu algısal farklılıklara 'standardizasyon boşluğu' adı verilmekte ve bu kavramın öncülleri ve sonuçları araştırılmaktadır. Analizlerde yönetici ve tüketicilerden elde edilen anket verileriyle birlikte, gerçek reklamların kodlanmasıyla elde edilen veriler kullanılmaktadır. Markanın güvenilirliği, kalitesi ve prestiji standardizasyon boşluğu ile ilgili bulunmuştur. Daha da önemlisi, marka konumlandırmasındaki algısal standardizasyon boşluğunun, marka öz varlığı, markanın yerel pazar payı ve tüketicilerin ödeme istekliliği üzerinde negatif etkisi olduğu ortaya konmaktadır. Genel olarak bu tez, pazarlamanın iki farklı alanına odaklanarak (satış elemanı – müşteri ilişkileri ve uluslararası pazarlama) algısal farklılıkların daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bu farkların önemli öncülleri ve olası sonuçları sunularak hem akademisyen hem de yöneticilerin bu algısal farklılıkları dikkate alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation sheds light on the perceptual inaccuracies in marketing relationships, a recently flourishing research stream. While perceptual inaccuracies have been investigated in a wide area of research such as social psychology, behavioral decision and organizational behavior, marketing literature's interest in the topic is relatively new. Despite being few in number, studies in this domain demonstrate significant financial and relational consequences. The dissertation consists of two essays that delve into this open-ended and interesting area of perceptual inaccuracies in marketing. Essay 1 consists of an integrative and critical review of the current knowledge about perceptual inaccuracies in marketing relationships. We analyze antecedents of these inaccuracies, identify misperceived constructs and related downstream consequences and moderators. With a focus on salesperson-customer dyads, we provide a synthesis of existing research, develop an emergent conceptual framework and identify several research gaps. Drawing from various theories such as relationship lifecycle, social perception, and the behavioral decision theory, we suggest ways of reconciling inconsistent findings and develop propositions that could guide future perceptual inaccuracy research. Essay 2 investigates perceptual differences between consumers and subsidiary managers regarding a global brand's standardization level in a subsidiary market. Results reveal that emerging market consumers perceive global brands as less standardized than they are. A perceived standardization gap exists concerning the product characteristics and positioning. Antecedents and consequences of the“standardization gap”are analyzed using triadic data obtained from managers, consumers, and advertisements in an emerging market. Perceived credibility, quality, and prestige of the brand are related to the size of standardization gaps. Importantly, positioning standardization gaps decrease emerging market consumers' attitudinal brand equity, their willingness to pay, and the brand's market share in the subsidiary market. Overall the dissertation advances and enriches the understanding of perceptual inaccuracies in marketing by focusing on two different domains: salesperson- customer and international marketing. It particularly suggests that both researchers and practitioners should take into account perceptual inaccuracies, their antecedents and consequences as they may have remarkable outcomes for marketing relationships.