Genç bireylerin borçlu olma deneyimleri üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on the experiences of being indebt of young individuals
  1. Tez No: 741142
  2. Yazar: FERİDE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bireylerin yaşadığı dönemin şartları dikkate alındığında artan ihtiyaç ve taleplerin karşılanması için neo-liberal politikalar perspektifinden bankalar bazı uygulamalar geliştirmişlerdir. Bu uygulamaların başında müşterilere sunulan önemli hizmetlerden biri de hızlı erişilebilir kredi sistemidir. Bu türden bir modelde, müşteriler böylelikle paraya anında erişebilecekler, nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekler ve anlık ihtiyaçlarını tüzel bir varlığın yasalara dayalı olarak ortaya koyduğu sözleşmeye bağlı kalarak giderebileceklerdir. Yani birey tüzel bir varlık olan bankaya bu türden bir nedensellikle bağımlı olacağı bir sistemin parçasına dönüşmektedir. Bu oluş zaruri ya da rızaya dayalı olarak gerçekleşmektedir. Kolay erişilebilir bir para ile ihtiyaçlarını karşılayan birey, borçlu bir özne konumuna dönüşmektedir. Borçlu olan özne için artık borç, ekonomik bir ilişkinin sonucu olarak yeni bir ahlaki sistemin ana belirleyicisidir. Kredi-borç ve alacaklı borçlu ilişkisi aynı zamanda, öznelliğin yeniden üretilmesinin ve denetiminin iç pratiği ekseninde kendine has bir güç ilişkisi tesis etmenin yeni bir yolu olarak görülmektedir. Böylece karşımızda imal edilmiş borçlu bir özne durmaktadır. Özetle bu ilişki, alacaklısı karşısında sorumlu ve minnettar hisseden bireysel öznenin üretilmesini içeren bir ilişkidir. Buradan hareketle bu çalışmada genç bireylerin, akademik eğitimleri boyunca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ya da öğrenim kredilerine ek tanımlanan“harçlık avans”hesabını kullanmalarına bağlı olarak inşa edilen yeni toplumsallık durumları üzerine odaklanılmaktadır. Genç bireyler, kredili mevduat hesabı olarak bilinen harçlık avans hesabını kullanarak kestirilemez olanı -gelecekteki davranış ve olayları- kestirmeyi ve zamanın kesinsizliğine atılma tehlikesini zorunlu kılan bir borç sarmalı içerisinde yeni bir toplumsallık inşa etmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi ve fenomenoloji deseni kullanılmış, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde akademik eğitimlerine devam eden farklı fakülte ve bölümlerdeki 27 borçlu öğrenciyle derinlemesine mülakat tekniğiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda bireylerin kredili mevduat hesabını çeşitli nedenlerle sık sık kullandıkları, kullanmak zorunda kaldıkları ve takip eden ay'da ek hesabı kullandıkları için daha az para yatırılacağından dolayı kendilerini stresli, endişeli, kaygılı, düşünceli ve kötü hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the conditions of the period in which individuals live, banks have developed some practices from the perspective of neo-liberal policies in order to meet the increasing needs and demands. At the beginning of these applications, one of the important services offered to customers is the fast accessible credit system. In such a model, customers will thus have instant access to money, meet their cash needs, and meet their immediate needs by adhering to the contractual agreement of a legal entity based on the law. In other words, the individual becomes a part of a system in which he will be dependent on the bank, which is a legal entity, with such causality. This occurrence is necessary or based on consent. The individual who meets his needs with easily accessible money turns into a debtor subject. For the debtor subject, residual debt is the main determinant of a new moral system as a result of an economic relationship. The relationship of credit-debt and creditor-borrower is also seen as a new way of establishing a unique power relationship on the axis of the internal practice of reproduction and control of subjectivity. Thus, we are faced with a fabricated debtor subject. In short, this relationship is a responsible and From this point of view, this study focuses on the new social situations that are built by young individuals using the“pocket money advance”account, which is defined in addition to the scholarships or student loans given by the Higher Education Credit and Dormitories Institution during their academic education. By using the pocket money advance account known as the overdraft account, young individuals are building a new sociality in a debt spiral that requires predicting the unpredictable- future behavior and events- and risking being thrown into the uncertainty of time. Deposit account he constructs a new sociality in a debt spiral that necessitates predicting the unpredictable- future behavior and events- and the danger of being thrown into the uncertainty of time by using the pocket money advance account known as the“I”. Qualitative research method and phenomenology design were used in the study, and in-depth interviews were conducted with 27 debtor students from different faculties and departments who continue their academic education at Karamanoğlu Mehmetbey University. As a result of the interviews, it was concluded that individuals feel stressed, worried, anxious, thoughtful and bad because they use their overdraft account frequently for various reasons, they have to use it, and because they use the additional account in the following month, less money will be deposited.