Adam Ferguson'ın sivil toplum yaklaşımının modern toplumda hukuk ve politika ilişkisinin şekillenmesindeki rolü
The role of Adam Ferguson's civil society approach in shaping the relationship of law and policy in modern society
  1. Tez No: 741145
  2. Yazar: CANER BİRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, İskoç Aydınlanması düşünürlerinden Adam Ferguson'ın sivil toplum yaklaşımının modern toplumda hukuk ve politika ilişkisinin şekillenmesindeki rolü açıklanmaya çalışılacaktır. Çalışmada Ferguson'ın düşüncesini şekillendiren arka plan içerisinde yaşadığı yüzyıl olan 18. yüzyılda İngiltere ve İskoçya'da yaşanan gelişmelere, düşünürün de bu geleneğin bir parçası olduğu İskoç Aydınlanması geleneğine ve düşünürün iki önemli çağdaşının fikirlerine yer verilecektir. Ferguson'ın ahlak felsefesi düşüncesi ve sivil toplum anlayışından hareketle hukuku nasıl algıladığı ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Ferguson'ın hukuka etik ve sosyal düzen açısından düalist yaklaşımı üzerinde durulacak, hukuka sivil toplumun bir getirisi olarak bakılmasının sebepleri tartışılacaktır. Düşünürün görüşleriyle hukuk ve politika ilişkisinin temellerine dair fikir sahibi olunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Adam Ferguson is one of the Scottish Enlightenment philosophers. In this study, the role of the civil society approach of Adam Ferguson in shaping the relationship between law and politics in modern society will be tried to be explained. In the study, the developments in England and Scotland in the 18th century, the tradition of the Scottish Enlightenment, and the ideas of the philosopher's two important contemporaries will be included. Ferguson's perception of law will be examined in detail based on his moral philosophy and understanding of civil society. Ferguson's dualist approach to law in terms of ethics and social order will be emphasized, and the reasons for considering law as a result of civil society will be discussed. It will be possible to have an idea about the foundations of the relationship between law and politics by the help of the philosopher's views.