Örgütlerde alternatif çalışma sistemlerinin bireysel ve örgütsel sonuçlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determinate individual and organizational results of alternative working systems in organizations
- Tez No: 741146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER PAZARCIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gelişen teknoloji bireyi ve çalışma hayatını etkileyen unsurları beraberinde getirerek örgütleri nihai amaçlarına ulaşmak için yenilikçi insan kaynakları uygulamalarına ve örgütsel davranışın daha fazla ele alındığı modellere yönlendirmektedir. Bu durum çalışma kavramının içeriğini, şeklini, yer ve zamanını değiştiren faktörler içermektedir. Çalışma hayatının ofis dışına çıktığı, bireyin sosyal hayatı ile iç içe geçtiği standart dışı çalışma modelleri son dönemde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle kullanımı zorunlu uygulamalar halini almıştır. Salgın süreci dünyayı etkilerken çalışma hayatını kökten değiştiren yeni bir düzeni beraberinde getirmiştir. Özellikle esnek ve evden çalışma modellerinin etkileri üzerine geniş bir literatür olsa da bu dönemde çoğu örgütün zorunlu olarak uyguladığı alternatif çalışma modellerin etkilerinin araştırılması ile ilgili bir boşluk bulunmaktadır. Bu kapsamda çalışma modellerinin etkilerinin tespiti amacıyla ilgili literatür ve uzman görüşü neticesinde oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile farklı sektörlerde orta ve üst düzey 16 yönetici ile görüşme sağlanmış, görüşmelerden elde edilen veriler detaylı içerik analizine tabi tutularak kategorik başlıklar sınıflandırılmıştır. Çalışma, salgın döneminde özellikle örgütün fiziki koşullarının dışında uyguladıkları çalışma modellerinin, bireysel ve örgütsel düzeyde farklı etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing technology brings together the factors that affect the individual and working life, directing organizations to innovative human resources practices and models in which organizational behavior is handled more in order to achieve their ultimate goals. This situation includes factors that change the content, shape, place and time of the concept of work. Non-standard working models, in which the working life goes out of the office and intertwined with the social life of the individual, have become mandatory applications due to the recent Covid-19 epidemic. While the epidemic process affected the world, it also brought a new order that radically changed the working life. Although there is a large literature on the effects of flexible and home-based working models, there is a gap regarding the investigation of the effects of alternative working models that most organizations have implemented in this period. In this context, interviews were conducted with 16 middle and senior managers in different sectors through the semi-structured interview form created as a result of the relevant literature and expert opinion in order to determine the effects of working models, and the data obtained from the interviews were subjected to detailed content analysis and categorical headings were classified. The study shows that the working models applied outside the physical conditions of the organization during the epidemic period have different effects at the individual and organizational level.