Klasik liberalizm geleneğinde kendiliğinden doğan düzen kavramının gelişimi
The development of the concept of the spontaneous order in the classical liberal tradition
  1. Tez No: 332454
  2. Yazar: BUĞRA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
İnsanlığın kültürel evrimi neticesinde, insan eyliminin sonucu olan ama özel olarak tasarımlanmamış pek çok sosyal kurum, toplumsal düzeyde beşeri işbirliğini ve etkileşimi mümkün kılmaktadır. Örneğin, lisan, fiyat mekanizması, hukuk bu tür sosyal kurumlardır. Bu tür sosyal kurumlara Friedrich von Hayek, kendiliğinden doğan düzenler adını vermektedir. Kendliğinden doğan düzenler hakkındaki temel iddia, bu sosyal kurumların herhangi bir merkezi planlama olmadan kendi kendilerini düzenleyebilmeleridir. Kendiliğinden doğan düzen anlayışı ilk olarak İskoç Aydınlanma geleneği içinde David Hume, Adam Smith, Adam Ferguson gibi filozoflar tarafından geliştirilmiştir. 19. ve 20. yüzyıllarda, liberal gelenek içinde bu fikri tekrar gündeme getiren yazarlar ise Carl Menger, Hayek, Ludwig von Mises gibi yazarlar olmuştur. Kendiliğinden düzen anlayışı barışçıl, medeni ve özgür siyasi sistemlerde kendi kendini düzenleyen kurumsal yapıların incelenmesinde önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of culturel evolution, several social institutions that are pruduct of human action but not human design, enable social cooperation and interaction on the societal level. For instance, lenguage, price mechanism, law are these kind of social institutions. Friedrich von Hayek names them as spontaneous orders. The main claim concerning spontaneous orders is, these social institutions are self-generating systems without any central planning. The concept of spontaneous order was first developed by Scottish Enlightenment philosophers like David Hume, Adam Smith, Adam Ferguson. In the 19th and 20th century, the writers as Carl Menger, Hayek, Ludwig von Mises have revived this concept in the classical liberal tradition. Spontaneous order concept is important in terms of studying self-generated social institution in peaceful, civil and free political systems.