Konutlarda geleneksel sistemlerden sürdürülebilir akıllı sistemlere geçiş sürecinin yönetilmesi
Managing the transition process from traditional systems to sustainable smart systems in houses
- Tez No: 741163
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YEKDANE TOKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsan çevre içerisinde yaşar, ihtiyaçlarını çevreden karşılar. Dünyada değişen ve gelişen yaşam şartları ve standartları insanlığın ihtiyaçlarını da şekillendirmiştir. Artan talepler kaynaklardan karşılanmaya çalışılmış bu durum doğal kaynakların bilinçsiz bir şekilde tüketilmesinin önünü açmıştır. Bu bilinçsiz tüketimin devamında çevrenin zarar görmesine neden olmuş, zarar gören çevre çeşitli nedenlerle içinde yaşadığı canlı hayatını tehdit etmeye başlamıştır. Bu durumun nedenlerinden biriside hiç şüphesiz yapılı çevrenin oluşmasını sağlayan inşai faaliyetlerdir. Günden güne artan konutların paralelinde doğa ve doğanın barındırdığı kaynakların tüketimi de hızlanmıştır. Çalışmanın da nedenini oluşturan bu durum, çevre ve ekoloji üzerinde negatif baskı yaratmış ve çeşitli çevresel problemlere yol açmıştır. Neticede konutlardaki beklentiler değişmelidir ve mevcut konut stoklarının da bu değişime katılması beklenmelidir. Binaların tasarım aşamasından yıkım aşamasına kadar sürdürülebilir parametrelere sahip, ulusal çıkarları düşünen, verimi yüksek, çevresel etkileri az olan konutlara ''yıkılmadan'' dönüştürülmesini sağlamaktır. Tam bu noktada çalışmanın hedefi çevresel etkileri yüksek, verimi düşük, var olduğu çağa ve yere cevap veremeyen konut stoklarının, dünyadan örnekler incelenerek ve yabancı kaynaklar taranarak elde edilen veriler ile hazırlanan ''Mevcuttan Sürdürülebilirliğe Geçişte Akıllı Model Önerisi'' ile yıkılmadan sürdürülebilir ve akıllı nitelikler kazandırılmasını sağlayacak bir yaklaşımı ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
You live in the environment, you meet your needs from the environment. The changing and evolving living conditions and standards in the world have also shaped the needs of humanity. Increased demands were tried to be met from sources, which led to unconsciously consuming natural resources. In the rest of this unconscious consumption, the environment that has caused damage to the environment has started to threaten the life of its inhabited environment for various reasons. One of the reasons for this situation is the construction activities that, without a doubt, make up the structure of the environment. The consumption of natural and natural resources is also accelerated in parallel with the ever-increasing housing. The cause of the study is that it has created negative pressure on the environment and ecology and has led to various environmental problems. As a result, the expectations of the dwellings must change and existing housing stocks should be expected to participate in this change. It is to ensure that buildings are converted into 'undemolished' residential housing with sustainable parameters from design to demolition, thinking about national interests, having high efficiency and low environmental impact. At this point, the goal of the study is to provide an approach to sustainable and intelligent qualifications without being destroyed by the 'Smart Model proposal in transition from Mevcut to sustainability', prepared by examining examples of housing stocks, world samples and by scanning foreign resources.