Modernist sürecin Bauhaus okuluna etkileri ve Eichler evleri örneklemesi
  1. Tez No: 741171
  2. Yazar: SONAY KARADEMİRLİDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Documentation and Information, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı temelde II. Dünya Savaşının ardından değişen dünya düzeni ve tasarım anlayışının getirmiş olduğu zorluklar sonrasında ortaya çıkan Modern Mimarlık kavramını etkilendiği eğitim düzeni beraberinde incelemek ve sonrasında Amerika da ortaya çıkan ve büyük ses getiren modern mimari, konut kavramı olan, Joseph Eichler tarafından Kaliforniya'da inşa edilen“Eichler Evleri”bağlamında incelemektir. Bauhaus un bir getirisi olarak ortaya çıkan ve tüm dünya yı etkisi altına alan yaşamdan, alışkanlıklara, sanattan, sosyolojiye büyük ses uyandıran modernizm özellikle mimaride birçok temel değişikliğin ana kaynağı olma rolünü üstelenmiştir. Malzeme ve teknolojide ki gelişmeler insanların yaşam alanların iç mekan ve dış mekan bütününde şekillenmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra modernizm' in getirisi olarak Bauhaus eğitimden, sanata hem tasarım anlayışının şekillenmesine hem de yetiştirdiği mimarlar ile dünya üzerinde yeniden şekillenmeye zemin hazırlamıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi tanımlanmıştır. Üzerinde çalışması planlanan örnek yapılar literatür taraması sonucunda seçilmiştir. Tezin ikinci bölümünde modernizm kavramı incelenmiştir. Bu bölümde kavram sadece kelime karşılığı olarak değil, mimarlık mesleği açısından ortaya çıkış, gelişim süreci değerlendirilmiş, dünya ve Türkiye literatüründe örnekleri de konu anlatımına dahil edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Bauhaus kavramı incelenmiştir. Bauhaus kavramı eğitim ve dönemde yetiştirilen mimarlar, tasarladıkları yapılar ve bauhaus okulunda verilen eğitimler, atölye çalışmaları modernizm kavramı ile pekiştirilerek anlatım desteklenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde konu Amerika örnekleri ile de tez' in son bölümünde anlatılmak istenen yapı örneği olarak seçilen Eichler evlerinin tasarım anlayışını ortaya koyan mimari tasarım süreçleri ile desteklenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ilk olarak Amerika da ki kent ve yerleşim anlayışından konunun anlatımına başlanılmıştır. Çünkü modernizm in etkileri bu dönemde sadece kentleşme özelinde veya binaların kabuk yapılarında değil, bütün olarak iç mekan ve dış mekan kurgusu ile değerlendirilmiştir. Bauhaus eğitimini ve modernizm Amerika da yerleşim ile ilgili ilk örneklerin verildiği bölgedir. Joseph Eichler tarafından Kaliforniya'da inşa edilen“Eichler Evleri”modern yapı anlayışının en güzel örneklerindendir. Tamamı ile modernizm' in etkilerini taşıyan bu yapı anlayışları farklı metrekarelerde tasarlanmış ve kendisinden sonra inşa edilen bir çok yapının ilham kaynağı olmuştur. Sonuç ve öneri bölümünde ise gerçekleştirilen çalışma ile ilgili değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is basically to examine the concept of Modern Architecture, which emerged after the difficulties brought by the changing world order and design understanding after the World War II, with the education system in which it was affected, and in the context of the“Eichler Houses”built by Joseph Eichler in California which was an example of the modern architecture and housing concept, which emerged in America and made a great impression. Emerging as a result of Bauhaus and affecting the whole world; Modernism, which has made a big impact on life, habits, art and sociology, has taken on the role of being the main source of many fundamental changes, especially in architecture. Developments in materials and technology have emerged as a result of the shaping of people's living spaces in the interior and exterior spaces. In addition to this, as a result of Modernism; Bauhaus, from education to art, has laid the groundwork for both the shaping of the design concept and the reshaping of the world with the architects it has trained. In this context, the aim, scope, and method of the thesis are defined in the first part of the study. The example structures which are planned to be studied on were selected as a result of the literature review. In the second part of the thesis, the concept of modernism is examined. In this section, the concept is not discussed only literally but its emergence in terms of the architectural profession, its development process has been evaluated, and its examples in the world and Turkish literature have also been included in the study. In the third part of the thesis, the concept of Bauhaus is examined. The concept of Bauhaus was reinforced with the architects who grew up in the period and the buildings they designed, the training given in the Bauhaus school, workshops, and the concept of modernism; in this way the expression was tried to be supported. In this section, the subject is supported by the architectural design processes that reveal the design concept of Eichler Houses, chosen as the building example to be explained in the last part of the thesis, and other examples built in the USA. In the fourth part of the thesis, the narrative was first started by talking about the city and settlement concept in America. Because the effects of modernism were evaluated in this period not only in the context of urbanization or in the shell structures of the buildings, but also in the interior and exterior setting as a whole. This is the region where the first examples of Bauhaus school and the modernism built in America.“Eichler Houses”built by Joseph Eichler in California are the best examples of modern building understanding. These building designs, which carry the effects of modernism as a whole, were designed in different square meters and became the source of inspiration for many buildings built after them. In the conclusion and suggestion section, an evaluation of this study was made.