İşgören avukatlığı ve motivasyonel dilin çalışan enerjisi üzerindeki etkisi
The effect of employee advocacy and motivational language on employee energy
  1. Tez No: 741201
  2. Yazar: ELİF KIPRIZCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Değişen dinamiklerle beraber artan rekabet ortamı karşısında, örgütlerin devamlı bir şekilde rekabet üstünlüğü kazanabilmeleri için kalifiye insan kaynağını elinde bulundurmaları ve bu insan kaynağından en verimli biçimde yararlanabilmeleri gerekmektedir. Çalışan enerjisinde ortaya çıkan yükselme örgütün olumlu çıktılarının artmasına yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda çalışanların çıkarlarını ön planda tutma ve onların çıkarları doğrultusunda davranış sergileme durumu olarak görülen işgören avukatlığının çalışan enerjisi üzerine etkisi merak edilen konulardan biridir. Diğer taraftan çalışanın performansını yükseltmek için etkili iletişim yöntemlerinin geliştirilmesini esas alan motivasyonel dil faktörünün çalışan enerjisi üzerindeki etkisi de merak uyandırmaktadır. Bu bağlamda, bir kamu hastanesi bünyesindeki sağlık çalışanları ile ampirik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. İlk olarak araştırmada ele alınan kavramlar ile ilgili yazın taraması yapılmış daha sonra anket tekniği ile veriler elde edilerek, korelasyon analizi ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Böylelikle araştırma varsayımı ve hipotezlerinin doğruluğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the face of increasing competition with changing dynamics, organizations need to have qualified human resources and benefit from this human resource in the most efficient way in order to gain competitive advantage continuously. The increase in employee energy helps to increase the positive outputs of the enterprise. In this direction, the effect of employee advocacy, which is seen as a situation of prioritizing the interests of the employees and behaving in line with the interests of them, on employee energy is one of the issues that are wondered. On the other side, the effect of motivational language factor, which is based on the development of effective communication methods to increase the performance of the employees, on employee energy also arouses curiosity. In this context, an empirical research was carried out with the employees of a public hospital. First, a literature review was conducted on the concepts covered in the research, then data were obtained by survey technique, and correlation analysis and regression analyses were applied. As a result, the correctness of the research assumptions and hypotheses has been proven.