Yönetici sosyotelizminin yöneticiye duyulan güven ve işgören sesliliğindeki rolü
The role of boss phubbing on trust to manager and employee voice
  1. Tez No: 741202
  2. Yazar: DUYGU GÜLSÜN ALTIKULAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde akıllı telefonların bize sunduğu hizmet yelpazesi genişledikçe, günlük telefon kullanım süreleri de uzamıştır. İşyerinde yöneticilerin çalışanları görmezden gelerek akıllı telefonlarıyla meşgul olmaları bir iletişim bariyerine sebep olarak çalışanların yöneticilerine duydukları güvenlerini ve örgüt içi seslilik davranışlarını etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı yönetici sosyotelizminin yöneticiye duyulan güven ve işgören sesliliğindeki rolünü saptamaktır. Bu amaçla özel bir hastanenin tüm çalışanlarından anket yoluyla veri toplanmıştır. Anketin oluşturulmasında“Yönetici Sosyotelizmi Ölçeği”, örgütsel güven ölçeğinin alt boyutlarından“Yöneticiye Duyulan Güven Ölçeği”ve“İşgören Sesliliği Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerliğini test etmek amacıyla faktör analizi yapılmış ve güvenirlik testi için de Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı değerleri incelenmiştir. Araştırma hipotezleri korelasyon analizi ve regresyon analizinden yararlanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular, yönetici sosyotelizminin yöneticiye duyulan güven ve çalışan sesliliğine etkilerini açıklamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the range of services offered by smart phones has expanded, the time of daily phone usage has also increased evenly. The fact that managers are busy with their smart phones while ignoring the employees in the workplace can cause a communication barrier and affect the trust of the employees to their managers and their intra-organizational voice behaviors. The fundamental purpose of this research is to determine the role of boss phubbing in trust to manager and employee voice. For this purpose, data were collected from all employees of a private hospital through a questionnaire.“Boss Phubbing Scale”,“Trust to Manager Scale”as one of the subdimensions of the organizational trust scale and“Employee Voice Scale”were used to compose the questionnaire. Factor analysis was performed to test the validity of the scales, and Cronbach's Alpha internal consistency coefficient values were examined for the reliability test. Research hypotheses were tested using correlation analysis and regression analysis. Findings from these analyses help to explain the effects of boss phubbing on trust to manager and employee voice.