Batı basınında simge ve semboller bağlamında İslamofobi ve ötekileştirme sorunları
Islamophobia and the problem of othering in the context of symbols and symbols in the Western press
- Tez No: 741206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Gazetecilik, Sosyoloji, Religion, Journalism, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tragedyalar, Haçlılar, oryantalistler ve karikatürler aracılığıyla ötekileştirilen Doğu toplumu ve İslam medeniyeti, şimdi ise simge ve sembollerin istilasına uğramış ve sosyo-psikolojik soykırıma maruz bırakılmıştır. Simge ve semboller; görsel bir öğrenme modeli sunması, pratikliği, etkisi ve açık uçlu özellikleri itibariyle basın-yayın organlarının önemli bir subliminal mesaj kaynağıdır. Batı dünyası söz konusu bu durumu kadim İslamofobik ve oryantalist gayeleri için bulunmaz bir yöntem olarak değerlendirmiş ve bu sembolleri istismar etmiştir. İslamofobik Batı zihniyetinin fail, basının ise araç olduğu bu olay örgüsünde simgeler ve semboller birer nefret malzemesi hâline getirilmiştir. Almanya ve Polonya gibi iki farklı sosyo-politik ve dini alt yapıya sahip Batı ülkesine ait 8 basın yayın organında toplamda 17 farklı İslamofobik sembol tespit edilmiştir. Bu sembollerin ortak yönü ise İslam'ı ve Müslümanları içeren sözde olumlu veya olumsuz haberlerde mükerreren kullanılmaları ve farklı birçok dijital mecraya da kolayı satın aldırıyor olmalarıdır. Kullanılan bu 17 sembolün bir başka ortak yönü ve özelliği ise popüler kültürde korku, panik ve endişe içeren görsel niteliklere sahip olmaları ve birçok platformda da bu şekilde konumlandırılmalarıdır. 11 Eylül saldırılarının ardından radikalize ve terörize edilmek istenen Doğu-İslam dünyasına yönelik bu sembollerin kullanılmasının ve teşhir edilmesinin amacı ise İslamofobiyi küresel anlamda tahkim etmek ve Müslümanları ötekileştirmektir.
Özet (Çeviri)
Eastern society and Islamic civilization, which were marginalized through tragedies, Crusaders, orientalists and cartoons, are now invaded by symbols and symbols and subjected to socio-psychological genocide. Icons and symbols; It is an important source of subliminal messages for the media, with its visual learning model, practicality, impact and open-ended features. The Western world evaluated this situation as a unique method for its ancient Islamophobic and orientalist aims and abused these symbols. In this plot, in which the Islamophobic Western mentality is the perpetrator and the press a tool, symbols and symbols have been turned into objects of hatred. A total of 17 different Islamophobic symbols were identified in 8 media organs of Western countries with two different socio-political and religious backgrounds, such as Germany and Poland. The common aspect of these symbols is that they are used repeatedly in the so-called positive or negative news about Islam and Muslims, and they make many different digital channels buy coke. Another common aspect and feature of these 17 symbols used is that they have visual qualities that include fear, panic and anxiety in popular culture and are positioned in this way on many platforms. The purpose of using and exposing these symbols towards the Eastern-Islamic world, which is wanted to be radicalized and terrorized after the September 11 attacks, is to strengthen Islamophobia globally and to marginalize Muslims.