Internet addiction and its effects on work productivity and motivation
- Tez No: 741208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanların radyo ve televizyona olan takıntısı geçmişte incelenmiştir. Bazı medya uzmanları artık insanların internete bağımlı hale gelebileceğine veya internete bağımlı olabileceğine inanıyor. Bu çalışmanın amacı, tam zamanlı çalışanlar arasında İnternet kullanımını, bağımlı olanlar ve olmayanlar arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını, belirli web sitelerini ziyaret etme nedenlerini ve ayrıca güvenin iş verimliliği üzerindeki etkisini görmek için incelemektir. . Veriler SPSS bilgisayar programı (Statistical Package for Social Sciences) ile analiz edildi. Frekans analizi, güvenirlik analizi, faktör analizi, t-testi, regresyon ve korelasyon çalışmada kullanılan istatistiksel analitik yöntemlerdir. Demografik yapı, tanımlayıcı analiz ve frekans analizleri kullanılarak tanımlandı. Diğerleri değişkenleri keşfetmek için kullanıldı. Diğerleri faktörleri belirlemek, verilerin güvenilirliğini belirlemek ve bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için kullanıldı. Teleperformance şirketinden 217 yanıt toplanmıştır. Teleperformance, dünya çapında bir şirket olan ve diğer şirketlere müşteri desteği veren bir şirkettir, anketimiz Teleperformance Türkiye'ye gönderildi.
Özet (Çeviri)
People's obsession with the radio and television has been examined in the past. Some media experts now believe that people may become hooked to or reliant on the Internet. The purpose of this study is to examine Internet usage among full-time employees to see whether there are any variations between those who are reliant and those who are not, their reasons for visiting certain websites, as well as the impact of reliance on job productivity. The data was analyzed with the SPSS computer program (Statistical Package for Social Sciences). Frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, t-test, regression and correlation are the statistical analytic methods employed in the study. The demographic structure was described using descriptive analysis and frequency analyses. Others were utilized to discover the variables. Others were used to identify the factors, determine the data's reliability, and expose the relationships between dependent and independent variables. 217 responses were collected from Teleperformance company. Teleperformance is a worldwide company which is a company serve other companies customer support, our survey was sent to Teleperformance Turkey